دیدار ۶ ساعته فرماندهان ارتش روسیه و آمریکا در فنلاند

دیدار ۶ ساعته فرماندهان ارتش روسیه و آمریکا در فنلاند

پنجشنبه, 23 سپتامبر, 2021 - 21:30
دیدار رؤسای ستاد مشترک ارتش آمریکا و روسیه (خبرگزاری فرانسه)

فرماندهان ارشد ارتش آمریکا و روسیه دیروز چهارشنبه نشست شش ساعته‌ای را در هلسینکی پایتخت فنلاند برگزار کردند؛ نشستی که برای نخستین بار از سال ۲۰۱۹ میلادی برگزار شد. در عین حالی دو کشور در حال سازگاری با خروج ایالات متحده از افغانستان و چیره شدن طالبان بر آن هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا و ژنرال والری گراسیموف رئیس ستاد کل ارتش روسیه جزئیاتی را از این مذاکرات خود در هلسینکی منتشر نکردند و بیانیه‌های هر دو کشور نیز بسیار مختصر بود.

ارتش آمریکا در بیانیه‌ای که شامل اطلاعاتی دربارهٔ مدت زمان این جلسه و نه برنامه آن بود، اعلام کرد: «این مذاکرات با هدف کاهش خطرات و ریسک و رفع تعارض‌ها و اختلال‌های عملیاتی انجام شد».

خبرگزاری رسمی روسیه هم اعلام کرده‌است که هدف از مذاکرات میان طرفین، بررسی راه‌های کاهش خطرات بوده‌است.

آمریکا و روسیه اغلب در خصوص منافع نظامی خود در سراسر جهان با یکدیگر رقابت دارند از جمله در کشورهایی چون سوریه که در آن نیروهای آمریکایی و روسی با فاصله اندکی از یکدیگر عملیات انجام داده‌اند. حال مشخص نیست که واشینگتن و مسکو چگونه گام‌های بعدی خود در افغانستان را برمی‌دارند.

به دنبال خروج آمریکا از افغانستان و تسلط طالبان بر آن، ارتش آمریکا از سوی کنگره برای ارائه یک استراتژی ضد تروریسم جهت رسیدگی به خطراتی که از افغانستان نشات می‌گیرند، به شدت تحت فشار است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای