جوایز جشنواره فیلم درام عربی قاهره به ستارگان درام رمضان رسید

جوایز جشنواره فیلم درام عربی قاهره به ستارگان درام رمضان رسید

بشری و درا و حنان مطاوع و روجینا و خدوجه صبری برندگان جشنواره
دوشنبه, 20 سپتامبر, 2021 - 21:30

دومین جشنواره فیلم درام عربی قاهره با مراسم ویژه در خانه اپرای قاهره پایان یافت و نام برندگان اعلام شده و تعدادی از چهره های عرصه هنر مورد قدردانی قرار گرفتند. خانم دکتر عبله الاسود بنیانگذار و رییس جشنواره و الهام شاهین بازیگر سرشناس مصری و رییس افتخاری این دوره و محمد بن یوسف سفیر تونس در قاهره از جمله شرکت کنندگان در مراسم بودند.


۲۲ سریال مصری و عربی از لبنان و سعودی و امارات و الجزایر و کویت و لیبی و تونس به بخش رقابت راه پیدا کردند. تونس با توجه به «سال فرهنگ مصری و تونسی» که توسط روسای جمهوری دو کشور نامگذاری شده مهمان افتخاری این دوره بود. سفیر تونس از دومین دوره جشنواره فیلم درام قاهره تجلیل کرد.


الهام شاهین بازیگر سرشناس مصری در این مراسم گفت «هدف این جشنواره ایجاد پل ارتباطی بین ما و جامعه عرب های مقیم اروپا است چون آنها از طریق هنر و تماشای محصولات درام با میهنشان پیوند می خورند و ارتباط برقرار می کنند».


آثار برنده در این جشنواره به زبان کشورهای اروپایی مختلف ترجمه می شوند.


۸ بازیگر زن عرب برنده جایزه بازیگر برتر شدند. بشری و انجی المقدم به خاطر نقش آفرینی در سریال «الاختیار ۲» برنده جایزه «بازیگر برتر زن در اثر میهنی» شدند.


بشری پس از دریافت جایزه گفت «تنها در چند سکانس این سریال بازی کردم اما مشکلات و گرفتاری های خانواده های شهدا را بیان کردم و این جایزه را به قهرمانان واقعی این نبرد تقدیم می کنم».


جایزه بازیگر زن برتر در سریال «بین السما والارض» به درا بازیگر زن مصری تعلق گرفت. او ضمن ابراز سعادت به خاطر دریافت جایزه با رای گیری جامعه عرب های مقیم خارج گفت «از بازی در این سریال لذت بردم و جایزه را به تمام همکارانم تقدیم می کنم».


جایزه کارگردان برتر به ماندو العدل کارگردان سریال«بین السما و الارض» اهدا شد.


عایشه بن احمد بازیگر تونسی جایزه بازیگر برتر زن در سریال تونسی «حرقه» و سریال مصری «لعبه نیوتن» را برد. «حرقه» درباره مهاجرت غیر قانونی است.


جایزه بازیگر زن برتر در نقش های انسانی به حنان مطاوع به خاطر بازی در سریال «قاهره کابل» رسید. حنان گفت «نقش هنرمند مثل نقش سرباز است چون او با نادانی و تندروی مبارزه می کند».


جایزه هیات داوران به اروی جوده به خاطر نقشش در سریال «حرب اهلیه» اهدا شد.


روجینا بازیگر مصری جایزه بهترین نقش اول درام به خاطر نقش خود در سریال «بنت السلطان» را دریافت کرد. روجینا گفت جایزه را به همسر و دو دخترش تقدیم می کند. خدوجه صبری به خاطر نقش خود در سریال «عشق» جایزه بازیگر زن برتر لیبی را به خود اختصاص داد. سریال «عشق» درباره ماجرای اشغال شهر سرت در لیبی توسط «داعش» است. حسن کشاش بازیگر الجزایری به خاطر نقش آفرینی در سریال «مشاعر ۲» و حماده هلال خواننده مصری به خاطر نقش خود در سریال «المداح» به عنوان بازیگران مرد برتر معرفی شدند. یاسر سامی جایزه کارگردان برتر را به خاطر کارگردانی سریال اماراتی «المنصه۲» دریافت کرد.


جایزه سمیر غانم و دلال عبد العزیز


«جایزه هنر عاشقی» در دوره کنونی جشنواره به نام دو ستاره و زوج فقید سمیر غانم و دلال عبد العزیز معرفی و اولین جایزه به میروت امین بازیگر پیشکسوت مصری اهدا شد. میروت امین در مراسم این دوره شرکت نکرده بود. هیچ کدام از خانواده غانم در این جشنواره نبودند. الهام شاهین گفت «دنیا سمیر غانم از اینکه پدر و مادرش مورد تقدیر قرار گرفتند خوشحال است اما نتوانست در مراسم شرکت کند.  «جایزه هنر عاشقی» بیانگر داستان عشق جاودانه سمیر و دلال است و هنرمند نمی میرد. به دنیا و امی می گویم که شما دو تا مسیر هنری پدر و مادرتان را ادامه خواهید داد».


جایزه «سفیر هنر تمدن انسانی» از سوی سفیر تونس به هانی شاکر خواننده بزرگ اهدا شد. شاکر گفت «این جشنواره پلی برای رساندن فرهنگ ما به عرب های مهاجر است».


هانی شاکر قطعه ای از ترانه «یا جنه الاحلام تونس یا حریه»‌ را اجرا و آن را به مردم تونس اهدا کرد.


دکتر عبله الاسود رییس جشنواره و استاد دانشگاه سوربن در گفتگو با الشرق الاوسط گفت «اولین دوره جشنواره پارسال در موسسه جهان عرب در پاریس با حضور شماری از ستارگان سینمای مصر و عربی و ژاک لانژ وزیر فرهنگ اسبق فرانسه برگزار شد. این بهترین آغاز اولین دوره جشنواره بود. در آن جشنواره که به ریاست یسرا بازیگر سرشناس مصری برگزار شد فرید شوقی به مناسبت صدمین سالروز مرگ او با حضور دخترش رانیا فرید شوقی مورد تقدیر قرار گرفت».


او افزود «قاهره را به اسم این جشنواره اضافه کردم چون قاهره هالیوود شرق است و سابقه ای طولانی و درخشان در محصولات هنری سینما و درام و آواز دارد. هر دوره این جشنواره در کشورهای عربی مختلف برگزار می شود».


رییس جشنواره با توجه به اهمیت تبلیغات و ترویج هنر عربی در اروپا از ۶ شبکه تلویزیونی فرانسوی دعوت کرده بود تا مراسم را پوشش دهند. این مراسم به طور زنده از شبکه «فرانس ۲۴» پخش شد.


او خاطر نشان کرد «این جشنواره به دنبال حمایت از هنر عربی به ویژه درام و برقراری ارتباط بین جمعیت های عرب در خارج و کشورهای اصلی و مشارکت آنان در انتخاب آثار ویژه در هر کشور است».


دکتر عبله الاسود از امید خود برای افزایش تعداد فیلم ها و جوایز در دوره های بعدی خبر داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای