معترضان تونسی خواستار برکناری قیس سعیّد شدند

معترضان تونسی خواستار برکناری قیس سعیّد شدند

یکشنبه, 26 سپتامبر, 2021 - 11:30
تظاهرکنندگان در جریان اعتراضات پرچم‌هایی را در مخالفت با رئیس‌جمهور قیس سعید حمل کردند (رویترز)

خبرگزاری رویترز گزارش داد، حدود دو هزار نفر از شهروندان تونسی امروز یکشنبه در پایتخت این کشور علیه قیس سعید رئیس‌جمهور و تظاهرات کردند.

مخالفان رئیس‌جمهور تونس، در خیابان الحبیب بورقیبه در شهر تونس تجمع کرده‌اند.

قیس سعید در تاریخ ۲۵ ژوییه گذشته ضمن اعلام تدابیر فوق‌العاده، نخست‌وزیر را برکنار و پارلمان را منحل کرد و به منظور زمینه‌سازی برای اصلاحات همه اختیارات را در دست خود قبضه کرد.

این دومین اعتراض مخالفان سعید در کف خیابان است که در ۱۸ سپتامبر با حمایت چندین حزب که اقدام رئیس‌جمهور را رد کردند، برگزار می‌شود.

فعالان و سیاستمداران فراخوان‌هایی را در رسانه‌های اجتماعی برای تظاهرات امروز با هدف تحت فشار قرار دادن رئیس‌جمهور سعید و ترغیب وی به عقب‌نشینی از اقدام خود انجام دادند.

معترضان در مرکز پایتخت تونس تجمع کردند و شعارهایی مانند «کودتا سرنگون باد» سر دادند.

این یکی از جدی‌ترین بحران‌های سیاسی است که تونس از آغاز گذار دموکراتیک خود در سال ۲۰۱۱ پس از سرنگونی حکومت ۲۳ ساله زین العابدین بن علی رئیس‌جمهور فقید، شاهد آن بوده‌است.

دیده‌بان حقوق بشر گفت: «تصمیم رئیس‌جمهور سعید، نشان دهنده جدی‌ترین تهدید نهادی برای پیشرفت سخت تونس در زمینه حقوق بشر و دموکراسی پس از انقلاب ۲۰۱۱ است».

سعید که از اصل ۸۰ قانون اساسی برای اعلام اقدامات استثنایی در ۲۵ ژوئیه استفاده کرد، گفت، او این اقدامات را برای نجات دولت از خطر قریب‌الوقوع، مقابله با فساد و تحقق اراده مردم انجام داد.

رئیس‌جمهور قصد دارد اصلاحاتی را پیشنهاد دهد که عمدتاً شامل اصلاح قانون اساسی، سیستم حکومتی و قانون انتخابات است.

سازمان‌ها و احزاب از فردگرایی رئیس‌جمهور در تدوین این اصلاحات انتقاد می‌کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای