مرکل همزمان با شکست انتخاباتی حزبش، صحنه را ترک کرد

مرکل همزمان با شکست انتخاباتی حزبش، صحنه را ترک کرد

دوشنبه, 27 سپتامبر, 2021 - 00:45

اتحادیه احزاب مسیحی (حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی) در آلمان که رهبری آن در بیست سال گذشته برعهده آنگلا مرکل صدراعظم آلمان بود، بدترین نتایج خود را در هفتاد سال گذشته در انتخابات عمومی روز گذشته به دست آورد.

همزمان با بازنشستگی مرکل و عدم نامزدی وی برای دوره پنجم، بر اساس نتایج اولیه، رای این حزب برای اولین بار به زیر ۳۰ درصد رسید و حوالی ۲۵ درصد ثبت شد.

با این وجود، آرمین لاشت نامزد این حزب و جانشین مرکل، به نظر می‌رسد که تصمیم دارد دولت بعدی را تشکیل دهد و کشور را رهبری کند. در همین حال، او اعتراف کرد که حزبش در انتخابات شکست‌های زیادی متحمل شده‌است.

در حالی که لاشت آمادگی خود را برای مذاکره با حزب سبزها و حزب لیبرال دموکرات برای تشکیل دولت اعلام کرد، اولاف شولتز نامزد حزب سوسیال دموکرات آلمان نیز ضمن اعلام پیروزی، آمادگی خود را برای «شروع به کار» رهبری این کشور اعلام کرد. نتایج اولیه نشان داد که شولتز همان درصدی را که اتحادیه مسیحی‌ها به دست آورد نیز به دست آورده که معادل ۲۵ درصد آرا است.

انتظار می‌رود که این کشور شاهد مذاکرات سختی برای تشکیل ائتلاف دولتی بعدی باشد. حزب سبزها با نزدیک به ۱۵ درصد سوم شد. حزب لیبرال با ۱۱ درصد از دو حزب به همراه حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان در رتبه چهارم قرار گرفتند.

نتایج اولیه نشان می‌دهد که دولت بعدی شامل سه حزب خواهد بود، نه دو حزب، زیرا هیچ‌یک از دو حزب برنده نمی‌توانند ائتلاف اکثریت را با حزب دوم تشکیل دهند.

حزب سبزها ترجیح خود را برای اتحاد با سوسیالیست‌ها اعلام کرده بود، در حالی که لیبرال‌ها ترجیح خود را برای ورود به دولت ائتلافی به رهبری اتحادیه مسیحی اعلام کردند. اگرچه آنها در مورد مذاکره با سوسیالیست‌ها روی خوش نشان دادند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای