ترکیه عملیات مین‌زدایی مرز خود با ایران را آغاز کرد

ترکیه عملیات مین‌زدایی مرز خود با ایران را آغاز کرد

چهارشنبه, 29 سپتامبر, 2021 - 07:45
ایرنا

ترکیه برنامهٔ خود را برای خنثی ساختن بیش از ۸۰ هزار مین ضد نفر واقع در مرزهای شرقی خود با ایران را آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، برنامه عمران و توسعه سازمان ملل متحد اعلام کرد، این اقدام یکی از بزرگترین عملیات مین روبی در حال انجام در جهان است.

فایق اویانک مسئول رسانه ای برنامه سازمان ملل متحد در ترکیه گفت: «دولت ترکیه در فاصله سال‌های ۱۹۵۳ تا ۱۹۹۶ برای جلوگیری از ورود و عبور و مرور غیرقانونی قاچاقچیان و همچنین حفظ امنیت خود مناطق گسترده‌ای از مرز خود با ایران را مین گذاری کرده‌است».

ارتش ترکیه در دهه ۹۰ میلادی، برای مقابله با شبه نظامیان حزب کارگران کردستان (پ ک ک) از مین‌های ضد نفر زیادی استفاده کرده‌است.

فاز سوم این پروژه که از سال ۲۰۱۶ آغاز شده و مبلغی بالغ بر ۱۸٫۶ میلیون یورو هزینه خواهد داشت توسط اتحادیه اروپا تأمین مالی می‌شود.

اویانک افزود: در این عملیات بیش از ۴٫۷ میلیون متر مربع از مناطقی که وجود مین در آنجا برای ساکنان و کشاورزان و دامداران خطرناک است پاکسازی شود.

لوسیا وینتون نماینده دائمی برنامه عمران و توسعه سازمان ملل در ترکیه نیز در بیانیه ای گفت، «مین‌های زمینی به اتفاق آرا به عنوان غیرانسانی‌ترین وسیله کنترل مرزها محکوم هستند».

وینتون گفت: «ما خوشحالیم که برنامه پاکسازی مرزهای شرقی ترکیه از مین یکی از گسترده‌ترین طرح‌هایی است که در این زمینه در دنیا و زیر نظر سازمان ملل انجام می‌شود. وسعت اراضی این طرح نشان می‌دهد دولت ترکیه در اجرای این امر جدی است».

در این پروژه قرار است، ۱۷۵ نفر نیروی متخصص این امر به همراه ۱۶ سگ تشخیص مین در چهار استان ترکیه و همچنین بخش‌هایی از مرز با ایران برای عملیات مین‌روبی فعالیت کنند. همچنین قرار است بخشی از این زمین‌ها به کشاورزی و دامداری اختصاص داده شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای