آبی احمد به عنوان نخست‌وزیر اتیوپی سوگند یاد کرد

آبی احمد به عنوان نخست‌وزیر اتیوپی سوگند یاد کرد

دوشنبه, 4 اکتبر, 2021 - 12:00
آبی احمد نخست‌وزیر اتیوپی (رویترز)

آبی احمد امروز دوشنبه با حضور در پارلمان اتیوپی، سوگند قانون اساسی برای بر عهده گرفتن دوباره پست نخست‌وزیری به مدت پنج سال دیگر را ادا کرد، این در حالی است که دولتش با چالش هایی از جمله درگیری ادامه دار در ایالت شمالی تیگرای روبروست.

آبی احمد که در انتخابات ژوئن گذشته پیروزی قاطعانه ای کسب کرده بود، پس از رئیس مجلس این کشور و معاونش، در برابر مزا اشیناوی قاضی ارشد دادگاه عالی این کشور سوگند قانون اساسی یاد کرد.

آبی در حین مراسم سوگند گفت: «من، آبی احمد علی، امروز در مجلس نمایندگان مردم با انتخاب من به عنوان نخست وزیر موافقت می کنم، من همچنین متعهد می شوم مسئولیتی را که مردم مسئولیت پذیر و با ایمان به قانون اساسی بر عهده من گذاشته اند را بر عهده بگیرم».

«حزب شکوفایی» آبی در انتخابات ماه ژوئن پیروزی قاطعی کسب کرد. این امر توسط مقامات فدرال به عنوان بازتابی از اصلاحات دموکراتیک که وی از زمان روی کار آمدن در سال 2018 آغاز کرده بود، تلقی شد.

همزمان با رأی گیری، ده ها هزار نفر در درگیری در تیگرای کشته شدند؛ به گفته سازمان ملل، صدها هزار نفر با شرایطی مانند قحطی روبرو هستند که عملکرد و شهرت نخست وزیر برنده جایزه صلح نوبل در سال 2019 را خدشه دار می کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای