مکرون و بلینکن برای «ترمیم اعتماد» دیدار کردند

مکرون و بلینکن برای «ترمیم اعتماد» دیدار کردند

سه شنبه, 5 اکتبر, 2021 - 07:30
دیدار وزیران خارجه فرانسه و آمریکا ایو ژان لودریان و آنتونی بلینکن امروز در پاریس (خبرگزاری فرانسه)

امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه امروز سه شنبه با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در پاریس دیدار کرد.

به گزارش کاخ الیزه، این نشست با هدف «کمک به بازگرداندن اعتماد بین فرانسه و ایالات متحده» پس از بحران زیردریایی‌ها، صورت گرفت. این در حالی است که دیدار در جدول کاری سفر مقام آمریکایی نبود.

یک مقام ارشد آمریکایی به خبرنگاران گفت: «یک اجماع مشترک وجود دارد که ما در حال حاضر فرصتی برای تعمیق و تقویت همکاری» بین دو متحد داریم. «اما هنوز کارهای سخت زیادی برای رسیدن به تصمیمات مشخص وجود دارد» که در ملاقات احتمالی در انتهای اکتبر بین مکرون و جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا ارائه می‌شود.

بحران زیردریایی‌ها در اواسط ماه سپتامبر زمانی رخ داد که جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا، از ایجاد یک ائتلاف استراتژیک جدید با استرالیا و بریتانیا در منطقه هند و اقیانوسیه برای مقابله با چین خبر داد.

با ایجاد این مشارکت که «آکوس» نامیده شد، استرالیا قرارداد عظیمی را برای خرید زیردریایی‌های فرانسوی فسخ کرد، مسئله ای که پاریس را عصبانی کرد و باعث بحران بی‌سابقه شد.

بحران بین دو کشور طی یک هفته تنش شدید و پس از تماس تلفنی بین بایدن و مکرون کمی آرام گرفت. رئیس‌جمهور آمریکا اذعان کرد که کشورش می‌توانست با متحد دیرینه خود ارتباط بهتری برقرار کند و دو رئیس‌جمهور «مکانیسم مشورت‌های عمیق» را آغاز کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای