حضور فزاینده آثار سعودی در یونسکو آثار متنوع آینه ساختار منحصر به فرد جمعیتی

حضور فزاینده آثار سعودی در یونسکو آثار متنوع آینه ساختار منحصر به فرد جمعیتی

جمعه, 17 سپتامبر, 2021 - 13:45

سعودی مملو از مکان های تاریخی و دیدنی است که حکایت از تاریخ طولانی و متنوع کشور دارد. آثار تاریخی متعددی در سعودی در فهرست میراث فرهنگی ملموس و ناملموس یونسکو ثبت شده است که همین تنوع تاریخی و جمعیتی مناطق این کشور را نشان می دهد.

جزیره «فرسان» اولین منطقه حفاظت شده طبیعی در سعودی است که در فهرست برنامه انسان و زیست کره یونسکو ثبت شد چون این منطقه از فراز و نشیب های طبیعی زیبا و تنوع زیستی و حیات وحش نادر برخوردار است.

میراث ملموس

منطقه «مداین صالح» که توسط نبطی ها در قرن پنج قبل از میلاد ساخته شده اولین آثار تاریخی سعودی بود که در کانون توجه جهانیان قرار گرفت. «مداین صالح» تا به امروز بیانگر تمدن نبطی ها است و در ۲۰۰۸ به عنوان اولین اثر تاریخی در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شد.

منطقه الطریف که در قرن پانزدهم بنا شده هسته اولیه تاسیس روستای «الدرعیه» ، شهر خاندان حاکم در سعودی بود و ۲۰۱۰ با توجه به سبک معماری نجدی و منحصر به فرد این منطقه در مرکز شبه جزیره عرب در فهرست یونسکو ثبت شد.

به سمت غرب سعودی که می رویم به «منطقه باستانی جده» می رسیم که در ۲۰۱۴ در فهرست یونسکو قرار گرفت. این منطقه سبک زندگی باستان در حجاز و گونه های منحصر به فرد معماری در این شهر قدیمی را نشان می دهد.

کوه های الشویمس و جبه و المنجور در شهر حائل واقع در شمال کشور صخره نگاری های تاریخی متعلق به بیش از ده هزار سال قرار دارد و ۲۰۱۵ به فهرست یونسکو اضافه شد.

«واحه احساء» در شرق سعودی با بیش از ۳ میلیون اصله نخل در ۲۰۱۸ به عنوان بزرگ ترین نخلستان طبیعی در جهان معرفی شد. انواع گوناگون مرغوب خرماها در این واحه تولید می شود. «واحه احساء» در قدیم منبع اقتصادی مهم برای سرزمین شام و مصر و بلاد رافدین به شمار می رفت. در این مسیر ۶ چاه سنگی در نجران واقع در جنوب سعودی و بیش از ۱۳ اثر تاریخی با نقش و نگارهایی درباره چوپانی و ماهیگیری و چندین نقاشی از چهره های انسان متعلق به بیش از ۷ هزار سال پیش وجود دارد و به دلیل این ویژگی ها ۲۰۲۱ در فهرست یونسکو قرار گرفت.

میراث ناملوس 

سعودی آثار ناملموس متعددی دارد و این کشور با توجه به ساختار جمعیتی متنوع و فرهنگ های متفاوت آثار ناملوس منحصر به فردی در خود جای داده است. «مجلس» (محل نشست و گفتگو) از جمله آثار مهم سعودی در یونسکو است. «مجلس» محلی برای برگزاری مناسبات مهم اجتماعی مثل پذیرایی از مهمانان و مراسم عروسی و مراسم اجتماعی دیگر و همچنین مکان حل اختلافات و دعواها است.

قهوه عربی یار غار هر «مجلسی» است و به همین دلیل به فهرست یونسکو اضافه شد. قهوه همچنین نماد کرم و سخاوتمندی عربی است که سرو آن معمولا با آداب و تشریفات منحصر به فرد عشایری همراه است. به همین دلیل قهوه به یک پدیده اجتماعی مهم در سعودی تبدیل شده است. رقص جنگ و صلح «العرضه النجدیه» نام دارد که این رقص در فهرست یونسکو قرار گرفته چون با آیین ویژه و سرودخوانی با صدای بلند و کشیدن شمشیرها توسط افرادی با پوشش محلی نجدی انجام می شود. این رویداد نشانگر هویت نجدی ها است.

در حجاز رقص عصای «مزمار» با ریتم طبل را داریم که مربوط به مراسم اجتماعی گوناگون است. حدود ۲۰ تا ۱۰۰ مرد در دو ردیف روبروی هم قرار می گیرند و این رقص را انجام می دهند.

«شاهین باز» یکی از مهم ترین سرگرمی های شبه جزیره عربی به معنای پرورش و مراقبت و شکار با شاهین است. شاهین از جمله نمادهای اصیل عربی است و شاهین بازها به داشتن شاهین افتخار می کنند.

نقش «القط العسیری» روی قالیچه ها و قالی ها از جمله هنرهای تجسمی است که در فهرست یونسکو قرار دارد. منازل منطقه عسیر با رنگ های شاد این نقش و نگار تزیین شده اند. این نقش و نگار شکل های هندسی گوناگون دارد.

«السدو» از جمله طرح های نساجی گلدوزی شده سنتی در سعودی است و در ساختن خیمه و چادر به کار می رفته. «السدو» از کرک و پشم شتر یا کرک و موی بز یا پشم گوسفند ساخته می شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای