جشنواره فیلم طرابلس لبنان با وجود مشکلات بازمی گردد

جشنواره فیلم طرابلس لبنان با وجود مشکلات بازمی گردد

رقابت فیلم ها در سه گروه در هفتمین دوره    
جمعه, 8 اکتبر, 2021 - 13:00

جشنواره فیلم طرابلس لبنان که سه شنبه (۵ اکتبر) افتتاح شد مثل بقیه جشنواره های سینمایی نیست. گویی ایستادگی تقدیر این جشنواره است. این جشنواره در دوره ای تاسیس شد که طرابلس عرصه درگیری های سنگین و جانانه بود. طرابلس چند صباحی روی آرامش و امنیت به خود دید تا اینکه ورق دوباره بر اثر قیام ۱۷ اکتبر و فروپاشی اقتصادی و همه گیری کرونا برگشت و دوره قبلی جشنواره فیلم طرابلس از سر اجبار به صورت مجازی برگزار شد که البته این حال و روز همه جشنواره ها بود.  الیاس خلاط سینماگر لبنانی و بنیانگذار این جشنواره بر برگزاری این جشنواره به صورت معمولی و نه مجازی اصرار داشت که البته نوعی ماجرا جویی بود. هفتمین دوره این جشنواره در «خانه هنر» بندر طرابلس افتتاح شد.

الیاس خلاط از اینکه لحظه برگزاری جشنواره با وجود تمام موانع فرا رسیده ابراز خوشحالی کرد. 

خلاط ضمن تشکر از تمام حامیان جشنواره افزود «جشنواره هم به حمایت مالی و هم به حمایت معنوی نیاز داشت».

او اظهار کرد «حمایت نهادهای جامعه مدنی برای رسیدن به مرحله کنونی و برگزاری جشنواره ۸ روزه کلیدی و مهم بود. موسسه آفاق و موسسه فرهنگی المورد و جشنواره فیلم عربی مالمو در سوئد ما را ساپورت مالی کردند تا بتوانیم دوره ای نه فقط در خور شهر طرابلس بلکه برازنده کل لبنان برگزار کنیم».

خلاط یادآور شد «جشنواره فیلم طرابلس کمک های دیگری از مرکز سینمای عربی در قاهره و MAD Solutions و جشنواره کن دریافت کرده است».

او با اشاره به برگزار کنندگان و مسئولان این رویداد گفت «دست اندرکاران در اتاق کنترل و فناوری و پشت صحنه کار فوق العاده ای انجام دادند و بخش اعظم آنها داوطلبانه اینجا کار می کنند».

جایزه «life time achievement» (موفقیت در طول زندگی) این دوره به منیر معاصری بازیگر پیشکسوت و کارگردان تئاتر و تولید کننده و نویسنده و فیلم نامه نویس لبنانی رسید. صفی الدین محمود تولید کننده صاحب نام مصری نیز مورد قدردانی قرار گرفت.

ژان کلود قدسی از لبنان رییس هیات داوری فیلم های بلند است و صفی الدین محمود از مصر و کارول عبود از لبنان اعضای دیگر هیات داوری هستند.

هیات داوری فیلم های مستند بلند به ریاست خانم زینه دکاش از لبنان از سینتیا شقیر از لبنان و شریف فتحی از مصر تشکیل شده است. خانم دیامان عبود از لبنان (رییس) و نیکولا خباز از لبنان و مارک لطفی از مصر در هیات داوری فیلم های کوتاه حضور دارند.

این جشنواره پارسال در دوره شیوع کرونا برگزار شد و فیلم ها در شهر طرابلس و بخش های شمالی لبنان به نمایش در آمد.

جشنواره فیلم طرابلس از دو بخش مسابقه رسمی و برنامه های ویژه برای جوانان تشکیل شده است. فیلم ها در مسابقه رسمی رقابت می کنند و برنامه های ویژه همچون کارگاه و مستر کلاس و فیلمبرداری برای دانش پژوهان برگزار می شود. ضمنا «سمینار» تخصصی سه روزه در خانه هنر درباره مشکلات و چالش های تولید محصولات سینمایی در لبنان و زمینه های فاینانس کنونی تشکیل می شود. یکی دیگر از برنامه های این جشنواره برنامه «اضواء شمالیه» است که در آن فیلم های کارگردانان جوان شمال لبنان پخش می شود و این آثار با مشارکت خود آنان مورد بررسی قرار می گیرد.

مراسم امضای «کتاب نمایش آخر- مروری بر سینمای طرابلس» نوشته هادی زکاک کارگردان لبنانی در حاشیه این جشنواره برگزار می شود. 

دوره کنونی جشنواره فیلم طرابلس همچنین از «جشنواره فیلم عربی قدس» حمایت می کند. «جشنواره فیلم عربی قدس» توسط خانم نیوین شاهین فعال در اردوگاه های فلسطینی در لبنان تاسیس شده که در آن فیلم های عربی ممنوعه در قدس به نمایش درآمدند. رژیم اشغالگر اجازه پخش این محصولات سینمایی را در قدس نداده است. 

نیوین شاهین در جشنواره فیلم طرابلس شرکت می کند و طی مراسمی جایزه فیلم «تحت التحت» ساخته ساره قصقص کارگردان لبنانی که برنده فیلم بلند مستند برتر در جشنواره سینمای عربی قدس شد اهدا و این فیلم پخش می شود.  جایزه فیلم «ستاشر: می ترسم چهره ات را فراموش کنم» در جشنواره فیلم طرابلس اهدا خواهد شد. این فیلم ساخته سامح علاء‌ از مصر است و برنده نخل طلای جشنواره کن شد. 

دکتر علی الصمد مدیر کل وزارت فرهنگ لبنان گفت «چاره دیگری به جز امید نداریم. تاریکی و سیاهی ما را احاطه کرده اما امیدواریم که آن روزهای خوب دوباره بازگردد و فرهنگ نقش کلیدی در آسایش مردم ایفا کند و مردم را از بند تحجر تحمیلی رها کند تا قدری از مشکلات و غم و غصه هایشان را فراموش کنند».

فیلم «حظر تجول» ساخته امیر رامسیس با نقش آفرینی الهام شاهین و امینه خلیل در پایان افتتاحیه پخش شد. رویدادهای این فیلم در ۲۰۱۳ پس از منع آمد و شد در مصر اتفاق می افتد. (فاتن) بعد از ۲۰ سال زندان به اتهام کشتن شوهرش آزاد می شود و مجبور است شب را پیش دخترش (لیلی) سپری کند اما (لیلی) هنوز مادرش را نبخشیده و (فاتن) هم قبول نمی کند انگیزه خود برای ارتکاب این جرم را فاش کنند. دختر درگیر است. از طرفی عقلش مادر را پس می زند و از طرف دیگر دلش او را بخشیده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای