تعطیلی نیروگاه‌ها، لبنان را در تاریکی فرو برد

تعطیلی نیروگاه‌ها، لبنان را در تاریکی فرو برد

آمریکا تعدادی از حامیان حزب‌الله را به اتهام پولشویی و قاچاق مواد مخدر محاکمه می‌کند
یکشنبه, 10 اکتبر, 2021 - 00:00

پس از توقف فعالیت‌های دو نیروگاه بزرگ لبنان (الزهرانی و دیر عمار) به دلیل اتمام مازوت، شبکه برق این کشور شب گذشته (شنبه) به طور کامل قطع شده است و میزان تولید برق در لبنان به زیر 200 مگاوات رسیده است که این میزان برای اتصال شبکه برق کافی نیست.

در پی انتقادات سیاسی از وعده های حزب الله برای تأمین انرژی، مقامات لبنانی برای بازگرداندن جریان برق حتی به صورت جزئی به برخی مناطق بسیج شدند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع در شرکت برق لبنان گفت که شرکت برق لبنان در تلاش است تا به صورت موقت از ذخایر نفت کوره ارتش برای به کار انداختن یکی از این دو نیروگاه استفاده کند اما این امر به زودی محقق نمی شود.

از سوی دیگر، یک دادگاه آمریکایی در میامی یک تاجر لبنانی به نام الیاس ضاهر را به اتهام پولشویی و در ارتباط با شبکه پولشویی به مدیریت یک لبنانی مقیم پاراگوئه به نام محمد نادر فرحات متهم کرد. مقامات فرحات را به ایالات متحده تحویل داده اند و در نیویورک محاکمه می شود.

دادستانی آمریکا دو لبنانی دیگر به نام های ضیاء سلامه و حسام هاشم را به دلیل مشارکت در پولشویی فرحات در نتیجه فعالیت های غیرقانونی متهم کرد. مقامات آمریکایی، فرحات را به حمایت از حزب الله متهم می کنند.

بر اساس بیانیه وزارت دادگستری ایالات متحده، شبکه فرحات در «طرح پولشویی بین المللی که متکی بر پیچیدگی های تجارت جهانی است، از شرکت هایی در نیویورک و فلوریدا برای پولشویی میلیون ها دلار به نفع قاچاقچیان مواد مخدر و دیگر عناصر شرور استفاده کرده است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای