حوزه معدن پرچمدار رشد تولید صنعتی سعودی 

حوزه معدن پرچمدار رشد تولید صنعتی سعودی 

رشد ۱۳ درصدی صنایع تبدیلی به کمک عرضه نفت
دوشنبه, 11 اکتبر, 2021 - 14:15

طبق آمار رسمی سعودی که یکشنبه (۱۰ اکتبر) منتشر شد تولید صنعتی در کشور در ماه اوت نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵.۸ درصد رشد داشته است. افزایش تولید در حوزه معادن و استفاده بهینه از معادن سنگ به میزان ۶.۵ درصد در رشد تولیدات صنعتی سعودی نقش داشته است.

گزارش سازمان آمار سعودی افزود «شاخص تولید صنایع تبدیلی در ماه اوت امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۵ درصد صعود کرد. تولید روزانه نفت سعودی از ۸.۹ میلیون بشکه در ماه اوت ۲۰۲۰ به ۹.۵ میلیون بشکه در ماه اوت رسید».

حوزه سنگ و معدن سعودی به کمک افزایش تولید نفت پرچمدار رشد تولید صنعتی شده است و حجم تولید صنایع تبدیلی افزایش ۵ درصدی را تجربه می کند و تولید برق و گاز در ماه اوت امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۴ درصد کاهش پیدا کرده است اما با این حال شرکت های برق و گاز در شاخص تولید صنعتی به دلیل وزن کم حدود ۲.۹ درصدی چندان به چشم نمی آیند.

شاخص تولید بخش صنعتی در ماه اوت ۲۰۲۱ نسبت به ماه ژوئیه رشد ۳.۶ درصدی داشته و تولیدات حوزه سنگ و معدن با رشد ۱ درصدی همراه بوده است. حجم تولید صنایع تبدیلی و برق و گاز به ترتیب ۱۳ درصد و ۴.۴ درصد افزایش پیدا کردند اما به هر حال شرکت های برق و گاز در شاخص تولید صنعتی به دلیل وزن کم حدود ۲.۹ درصدی چندان به چشم نمی آیند.

حوزه معادن از جمله بخش های مورد توجه دولت سعودی است که از این حوزه به عنوان ثروت عظیم پنهان یاد می شود.

مهندس خالد بن صالح المدیفر معاون امور معادن و صنایع معدنی سعودی گفت معادن رها شده زیادی در کشور داریم. برآورد این است که ثروت معادن در منطقه الدرع العربی به تنهایی حدود ۱.۳ تریلیون دلار باشد. سعودی معادن گوناگونی را در خود جای داده که برخی از آنها در صنایع فناوری های ضروری و پایدار و آینده دار به کار گرفته می شود و معمولا تقاضا برای این نوع معادن مثل مس و فسفات و سنگ آهن و معادن کمیاب دیگر بسیار بالا است.

المدیفر خاطر نشان کرد «پایگاه ملی داده های علوم زمین که به تازگی در سعودی راه اندازی شد گزارش ها و آمار و داده های زمین شناسی و ژئوفیزیکی و ژئوشیمی در ۸۰ ساله گذشته را به صورت آنلاین ارایه می کند. در این میان چند هزار گزارش مفصل درباره اهداف و چشم انداز حوزه معادن کشور وجود دارد».

این مقام سعودی در نمایشگاه تجاری MinExpo International سپتامبر افزود «سند چشم انداز ۲۰۳۰ سعودی برنامه ها و چشم انداز توسعه حوزه معادن را تنظیم کرده و هدف تبدیل شدن حوزه معادن به ستون سوم صنایع سعودی است. برنامه راهبردی ما برای برقراری قواعد اساسی حوزه معادن پایدار و پویا و انعطاف پذیر از ۴۰ طرح و پروژه تشکیل شده است».

المدیفر اظهار کرد «اکثر این پروژه ها در حال اجرا هستند و از شرکت های گوناگون می خواهیم تا به عنوان بخشی از برنامه رشد و توسعه حوزه معادن و ارتباط دولت با مجامع کسب و کار جهان نقش آفرینی کنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای