صدر پس از پیشتازی در انتخابات: فساد دیگر جایی ندارد

صدر پس از پیشتازی در انتخابات: فساد دیگر جایی ندارد

سه شنبه, 12 اکتبر, 2021 - 07:15
جشن هواداران جنبش صدر در بغداد (رویترز)

جنبش صدر به رهبری مقتدی صدر روحانی شیعه اعلام کرد که در انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق پیشتاز شده است؛ انتخاباتی که به سختی رأی دهندگان خشمگین از فساد مزمن، خدمات عمومی ضعیف و سیستم سیاسی ناتوان در بهبود شرایط زندگی را به رای دادن تشویق کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقتدی صدر که خود رهبر یک جناح مسلح سابق است که علیه نیروهای آمریکایی جنگید و ماهیت ضد ایرانی دارد، شامگاه گذشته، گفت: «ملت باید پیروزی در کسب فراکسیون بزرگتر را بدون آثار سلاح جشن بگیرند». 

رهبر جریان صدر افزود: «هرگز اجازه مداخله نخواهیم داد و از این پس باید سلاح در دست دولت باشد و خارج از چارچوب دولت استفاده نشود، از این پس مردم در فضایی صلح آمیز، بدون تروریسم و گروه‌های شبه‌نظامی زندگی خواهند کرد».

صدر همه سفارتخانه‌ها را به عدم دخالتدر امور عراق و تشکیل دولت آینده فراخواند و تاکید کرد: «هرگونه دخالتی واکنشی دیپلماتیک یا مردمی متناسب با جرم رخ داده به همراه داشته باشد».

وی تأکید کرد که «از امروز به بعد هیچ فرصتی برای فساد و فاسدان در عراق و تقسیم قدرت و تقسیم پول مردم وجود نخواهد داشت».

صدها نفر از حامیان جنبش صدر شامگاه دوشنبه در میدان التحریر در مرکز پایتخت بغداد،  پیروزی نامزدهای خود را جشن گرفتند، به طوری که صدای بوق خودروها و شعارهای تجمع کنندگان شنیده و پرچم عراق و بنرهای این جنبش و تصاویر مقتدی صدر برافراشته شد.

ناصر، 37 ساله، هنگام جشن در میدان گفت: «ما مدتها منتظر این پیروزی بودیم، این روز برای مردم عراق شادی بزرگی است. امید ما فقط به مقتدی صدر است نه کس دیگری».

یک مقام رسانه ای در جنبش صدر که ترجیح داد نامش فاش نشود، تأکید کرد که «تعداد تقریبی» کرسی هایی که جنبش به دست آورده به عدد 73 رسیده است.

بر اساس نتایج اولیه، یک مقام در کمیساریای انتخابات گفت که جنبش صدر "پیشتاز" است.

انتخابات اخیر عراق، پنجمین انتخابات از زمان سقوط رژیم صدام حسین در سال 2003 پس از حمله آمریکاست که شاهد کمپین تحریم بی سابقه ای بود.

کارشناسان معتقدند که توزیع کرسی های پارلمان به صورت پراکنده صورت می گیرد و این به معنای عدم وجود اکثریت آشکار است که این امر فراکسیون ها را مجبور به مذاکره برای انعقاد ائتلاف و تشکیل دولت می کند.

در طول روز گذشته، کمیساریای عالی انتخابات نتایج 18 استان عراق را منتشر کرد، اما تعیین تعداد 329 کرسی هر فراکسیون در پارلمان امکان پذیر نبود، زیرا گرایش های سیاسی برندگان در لیست نتایج منتشر نشده است.

در صورت تأیید نتایج جدید، پس از آنکه ائتلاف «سائرون» وابسته به جریان صدر در پارلمان گذشته از 54 کرسی تشکیل شده بود، این جنبش اکنون پیشرفت چشمگیری نسبت به سال 2018 داشته است و این امر ممکن است به صدری ها اجازه دهد در انتخاب نخست وزیر و در تشکیل دولت بعدی فشار بیشتری وارد کنند.

از سوی دیگر، ائتلاف «دولت قانون» به رهبری نوری المالکی نخست وزیر اسبق، توانست در انتخابات به نتیجه قابل توجهی دست یابد. یک مقام در این این ائتلاف اعلام کرد که 37 کرسی پارلمان را به دست آورده است.

در مورد ائتلاف الفتح وابسته به «الحشد الشعبی»، پیمان جناح های شیعه وفادار به ایران که برای اولین بار در سال 2018 و پس از پیروزی ها علیه داعش وارد پارلمان شد، به نظر می رسد پس از آنکه قدرت دوم پارلمان گذشته بود با افت و ناکامی محسوس روبرو شده است.

احسان الشمری پژوهشگر و رئیس مرکز تفکیر سیاسی عراق «تنش بین نیروهای سیاسی برای مبارزه برای تصدی پست نخست وزیری و تقسیم وزارتخانه ها» را پیش بینی کرد.

حدود 25 میلیون نفر دارای حق رای بودند و بیش از 3 هزار و 200 نامزد برای این انتخابات کاندیدا شدند. طبق اعلام کمیساریای عالی انتخابات عراق، میزان مشارکت اولیه در حدود 41 درصد ثبت شده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای