برگزاری «اجلاس G20» با محوریت پرونده‌های امنیتی و کمک به افغانستان

برگزاری «اجلاس G20» با محوریت پرونده‌های امنیتی و کمک به افغانستان

اروپا بسته کمکی ارسال می‌کند.. آمریکا مسئول جدید برای نظارت بر اسکان افغان‌ها تعیین کرد
چهارشنبه, 13 اکتبر, 2021 - 00:15
رهبران کشورهای عضو گروه 20، دیروز در یک اجلاس مجازی شرکت کردند (رویترز)

رهبران کشورهای عضو «گروه 20»، روز گذشته (سه شنبه) در اجلاسی مجازی، موضوع افغانستان را با محوریت کمک ها و وضعیت امنیتی پس از قدرت گرفتن جنبش «طالبان» مورد بحث قرار دادند.

با آغاز مذاکرات این اجلاس به میزبانی ایتالیا، اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا از تخصیص بسته کمک رسانی برای «جلوگیری از فروپاشی بزرگ انسانی، اجتماعی و اقتصادی» در افغانستان خبر داد.

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است که بسته حمایتی مذکور شامل واکسن‌ها، نیازهای مسکن و سرپناه و کمک مالی 300 میلیون یوروی برای حفظ حقوق بشری در این کشور می‌شود. همچنین حداقل 250 میلیون یورو کمک مالی اضافه شده بر این مقدار برای نیازهای فوری چون بهداشتی در این طرح وجود دارد. بقیه مبلغ کمکی به کشورهای همسایه داده می شوند تا به آنها در پذیرش افغان های مهاجر از حکومت طالبان کمک کنند.

کاخ سفید به مناسبت این اجلاس در بیانیه ای اعلام کرد که تمرکز رهبران گروه 20 به طور کامل بر مبارزه با تروریسم و ​​همچنین ارائه کمک های بشردوستانه است.

در این بیانیه آمده است که رهبران بزرگترین اقتصادهای جهان «در مورد ضرورت تمرکز کامل بر تلاش های ما برای مبارزه با تروریسم، از جمله تهدیدهای ناشی از داعش-خراسان بحث کردند».

از سوی دیگر، وزارت خارجه آمریکا از تعیین مسئول نظارت بر امور اسکان افغان هایی که از کشور خود خارج شده اند، خبر داد و اعلام کرد، «الیزابت جونز» یکی از دیپلمات ها به عنوان هماهنگ کننده تلاش های جابجایی و اسکان نیروهای افغان انتخاب شده است. او جانشین جان بَس شده است.

از سوی دیگر، ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا در مقر «اجلاس جی 20» تاکید کرد که «به رسمیت شناختن رژیم (طالبان) در حال حاضر مطرح نیست، به ویژه اینکه اقدامات و نگرش هایی که از زمان به قدرت رسیدن رژیم جدید صورت گرفته است، حرکت در این مسیر را تشویق نمی کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای