سودان سفر مقامات ارشد این کشور را ممنوع کرد

سودان سفر مقامات ارشد این کشور را ممنوع کرد

تشدید بحران «شرق».. ساعات آموزشی کاهش یافت، نانوایی‌های خارطوم از کار افتادند
چهارشنبه, 13 اکتبر, 2021 - 00:00
محمد الفکی سلیمان عضو شورای حاکمیت انتقالی سودان (سونا)

در حالی که عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان، با هدف متحد ساختن «نیروهای انقلابی»، سلسله جلسات خود با ائتلاف حاکم و جداشدگان از آن را ادامه داد، منابع در دولت انتقالی فاش کردند که سرویس اطلاعات عمومی سودان در اقدامی بی سابقه، سفر مقامات عالی رتبه در این کشور، از جمله اعضای شورای حاکمیت انتقالی همچون محمد الفکی سلیمان و وزیر کابینه خالد عمر یوسف و اعضای کمیته برچیدن رژیم سابق را ممنوع کرد.

این تحول در حالی رخ داد که صف های طولانی در مقابل نانوایی ها در خارطوم و دیگر مناطق سودان به دلیل تشدید بحران در شرق سودان و بسته شدن بندر بورتسودان و جاده زمینی ارتباطی از سوی معترضان مدنی از حدود یک ماه پیش تاکنون، دوباره تشکیل شده است.

وزارت آموزش سودان نیز با صدور دستوری ساعات تحصیل دانش آموزان را تا نیمه روز برای صرف صبحانه دانش آموزان در خانه کاهش داد. در همین حال، گزارش ها از کمبود قابل توجه دارو و کالاهایی مانند سوخت و گندم حکایت دارد.

پیش از این، جبرئیل ابراهیم وزیر دارایی سودان در اظهاراتی گفت که اختلال در بنادر شرقی این کشور مشکل بزرگی ایجاد کرده است که بر جریان سوخت، گندم و دارو تأثیر گذاشته است.

یک مجمع «متشکل از افراد قبائل»، از 17 سپتامبر گذشته، در پی اختلاف نظر با دولت انتقالی بر سر عدم مشارکت دادن این مجمع به رهبری محمد محمد الامین ترک در توافق صلح جوبا، همه بنادر دریای سرخ و جاده اصلی بین خارطوم و پورتسودان (شرق) را بسته است.

معترضان همچنین خواستار لغو «روند شرق سودان» تصویب شده در توافقنامه جوبا و پایان دادن به حاشیه راندن ساکنان شرق سودان هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای