صدر روی خط مواجهه با «متحدان ایران»

صدر روی خط مواجهه با «متحدان ایران»

احزاب الحشد الشعبی نتایج انتخابات را رد کردند: «اوضاع را به حالت عادی برمی‌گردانیم»
چهارشنبه, 13 اکتبر, 2021 - 01:00
نمایندگان اتحادیه اروپا برای نظارت بر انتخابات عراق در منطقه سبز بغداد، دیروز (خبرگزاری فرانسه)

به محض اعلام نتایج اولیه انتخابات عراق که روز یکشنبه برگزار شد، مشاجرات بین نیروهای شیعی آغاز شد؛ تحولی که نشان دهنده احتمال وقوع یک درگیری مسلحانه بین جنبش مقتدی صدر به عنوان «بزرگترین برنده» و «متحدان ایران»، به ویژه ائتلاف «الفتح» است که شکست سختی را متحمل شدند.

طبق اطلاعات فاش شده، نوری المالکی شامگاه دوشنبه، در منزل خود میزبان جلسه مخالفان شیعی مقتدی صدر بود.

این جلسه، در دو روند شاهد تفاهم بود: اولین مورد ایجاد تفاهم با دیگر نیروهای سیاسی (شیعه - سنی - کرد) با هدف تشکیل فراکسیون اکثریت پارلمانی برای تشکیل دولت بعدی، در مقابل دو متحد احتمالی صدر، «حزب دموکرات کردستان» به رهبری مسعود بارزانی و جریان «تقدم» به رهبری محمد الحلبوسی.

روند دوم حرکت به سمت رد و عدم پذیرش نتایج انتخابات است. در این زمینه؛ بیانیه ای در مورد به اصطلاح «چارچوب هماهنگی» منتشر شد که توسط تعدادی از رهبران شیعه امضا شد و نتایج انتخابات را زیر سوال برد.

 هادی العامری رهبر ائتلاف الفتح گفت: «ما این نتایج ساختگی را به هر قیمتی نمی پذیریم».

 در همین حال، ابوعلی العسکری مقام نظامی «تیپ های حزب الله» متعهد شد که آنها «همه چیز را در محل مناسب و به جایگاه خود بازگردانند».

علاوه بر این، هوشیار زیباری یکی از رهبران برجسته حزب دمکرات کردستان، دیروز نسبت به ادامه تلاش برای رد نتایج و تهدید به حضور در کف خیابان و «عواقب فاجعه بار آن» هشدار داد.

هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا برای نظارت بر انتخابات عراق نیز به نوبه خود، صحت فرایند رأی گیری را تأیید کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای