۶ کشته و ۳۰ زخمی در تجمعات بیروت

۶ کشته و ۳۰ زخمی در تجمعات بیروت

ارتش لبنان: به هر فرد مسلح شلیک می‌کنیم، خیابان‌ها تخلیه شوند
پنجشنبه, 14 اکتبر, 2021 - 11:15

تیراندازی به سوی تظاهرات‌کنندگان طرفدار «حزب‌الله» و جنبش «امل» معترض به عملکرد بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت، منجر به کشته شدن ۳ تن و زخمی شدن دست کم ۳۰ نفر دیگر شده‌است؛ در تشدیدی که ممکن است این کشور را وارد بحران جدیدی کند.

در روزهای اخیر، قاضی طارق البیطار به دلیل احضار وزیران سابق و پرسنل امنیتی به منظور بازجویی، تحت فشار کمپینی به رهبری «حزب‌الله» قرار گرفته‌است، این کمپین خواستار برکناری البیطار شده‌است.

الطیونه، در چند ده متری کاخ العدل، جایی که دفتر البیطار در آن قرار دارد، به میدان نبرد تبدیل شد و شاهد تیراندازی شدید و شلیک گلوله‌های سنگین و پخش شدن تک تیراندازها بر پشت بام ساختمان‌ها بود.

در این میان، واحدهای ارتش، به سرعت در منطقه مستقر شدند؛ منطقه ای که یکی از خطوط درگیری در جنگ داخلی (۱۹۷۵–۱۹۹۰) بود.

تیراندازی ناگهان در حالی آغاز شد که ده‌ها تظاهرکننده، حامیان حزب‌الله و جنبش امل، مقابل کاخ العدل تجمع کردند.

خبرگزاری رسمی ملی لبنان، از کشته شدن ۶ نفر خبر داد. صلیب سرخ لبنان همچنین از مجروح شدن ۳۰ نفر دیگر خبر داد که به چندین بیمارستان در منطقه اعزام شدند.

مریم حسن مدیر اورژانس بیمارستان الساحل در حومه جنوبی بیروت، به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما یک فرد کشته شده داریم که از ناحیه سر و قلب مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌است». این بیمارستان همچنین حداقل ۱۲ مجروح پذیرش کرده‌است.

خبرنگاران خبرگزاری فرانسه در منطقه صدای تیراندازی و گلوله‌های سنگین را گزارش کردند. یک عکاس خبرگزاری فرانسه نیز توده‌های سیاه دودی را که از منطقه الطیونه بلند می‌شود را ثبت کرده‌است.

رسانه‌های محلی نیز صحنه‌های تیراندازی افراد مسلح در خیابان‌ها و تک تیراندازها در ساختمان‌های متروکه را به صورت زنده پخش کردند.

ارتش لبنان امروز پنجشنبه، از شهروندان بیروت خواست فوراً خیابان‌ها را ترک کنند و اعلام کرد به هر کسی که سلاح داشته باشد شلیک می‌کند.

ارتش لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد: در جریان حرکت معترضان به سمت منطقه دادگستری به آنها در منطقه الطیونه-بدارو تیراندازی شد و نیروهای ارتش سریعاً به منطقه اعزام شدند و به جستجوی عاملان تیراندازی پرداختند.

ارتش لبنان اعلام کرد که نیروهای ارتش لبنان به سوی هر تیراندازی کننده‌ای آتش خواهند گشود. ارتش لبنان از غیرنظامیان خواست که خیابان‌ها را ترک کنند.

براساس این گزارش، نیروهای ویژه ارتش لبنان نیز در منطقه الطیونه مستقر شده‌اند.

شبکه لبنانی الجدید اعلام کرد که تیراندازان در الطیونه بر پشت بام تعدادی از ساختمان‌ها پخش شده‌اند. این کانال از سقوط گلوله‌های «آر پی جی» در منطقه الطیونه خبر داد و گفت که تیراندازی همچنان ادامه دارد. این کانال اشاره کرد که هویت تیراندازان مشخص نیست.

تعدادی از حامیان «جنبش امل» به ریاست نبیه بری رئیس پارلمان و «حزب‌الله» امروز در مقابل کاخ العدل تجمع کردند و خواستار پایان دادن به بی عدالتی در پرونده بمب‌گذاری در بندر شدند. آنها همچنین به سمت منطقه موزه در بیروت راهپیمایی کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای