ریاض بر تعهد خود برای ادامه مذاکرات با تهران تأکید کرد

ریاض بر تعهد خود برای ادامه مذاکرات با تهران تأکید کرد

فیصل بن فرحان: باید همه گزینه‌ها در مذاکرات هسته‌ای حاضر باشند
شنبه, 16 اکتبر, 2021 - 00:30
شاهزاده فیصل بن فرحان در دیدار روز گذشته خود با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی خود در واشنگتن (AP)

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی تأکید کرد که پرونده ایران در صدر مذاکرات خود با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی خود و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی، در سفر به پایتخت آمریکا بوده است.

وزیر خارجه سعودی صبح روز جمعه، در دیدار با خبرنگاران در واشنگتن به آغاز «گفت و گوی مقدماتی دوستانه» با ایران اشاره کرد و گفت: «ما متعهد به ادامه این گفت و گوها و یافتن راهی برای پیشرفت هستیم، زیرا چشم انداز ما برای منطقه منجر به دستیابی به رفاه و ثبات است و امیدواریم ایران در این دیدگاه با ما هم نظر شود».

شاهزاده فیصل بن فرحان به تسریع برنامه هسته ای ایران پرداخت و بر لزوم دستیابی به یک توافق واقعی، اساسی و موثر برای جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای و همچنین رفع تنش های منطقه ای تأکید کرد.

وی گفت: «هماهنگی مستمر با دولت آمریکا برای ما و همچنین منطقه جهت دستیابی به ثبات و رفاه مهم است و من در مذاکرات با وزیر بلینکن درباره طیف وسیعی از موضوعات و موضع گیری ها در مورد مذاکرات هسته ای صحبت کردم. ما نگران هستیم که ایران به فعالیت های خود فراتر از تعهدات خود در توافقنامه جامع اقدام مشترک و همچنین پیمان منع اشاعه تسلیحات تسریع بخشد».

وزیر خارجه سعودی در مورد پلان B و گزینه هایی که دولت آمریکا در صورت عدم بازگشت ایران به مذاکرات در نظر می گیرد،

 گفت: «مهم است که همه گزینه ها روی میز باشد و ابزار کافی برای تشویق ایران به حضور در میز مذاکره برای بحث در مورد موضوع هسته ای و همچنین بحث در مورد موضوعات مورد توجه منطقه وجود داشته باشد. این به نفع منطقه و همچنین به نفع ایران و مردم ایران برای دستیابی به رفاه و توسعه و جلب سرمایه گذاری در آینده ایران است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای