تظاهرات «حشدی‌ها» در دروازه منطقه سبز

تظاهرات «حشدی‌ها» در دروازه منطقه سبز

زیباری به «الشرق الاوسط»: چیدمان اوضاع کردها پیش از مذاکره با بغداد
چهارشنبه, 20 اکتبر, 2021 - 00:00

اعتراضات به روبروی دروازه های منطقه سبز در بغداد بازگشت؛ صحنه‌ای که در جریان اعتراضات مردمی جنبش مردمی در اکتبر 2019 از نظر شکل مرتبا تکرار می‌شد، اما این بار اعتراضات از سوی  حامیان جناح های طرفدار الحشد الشعبی وابسته به ایران صورت می‌گیرد که خواهان ابطال نتایج انتخابات اخیری هستند که در آن شکست سختی را متحمل شدند.

منطقه سبز همیشه از همه اعتراضات بیشترین آسیب را دیده است، اکنون نیز جاده های منتهی به آن برای چهارمین روز متوالی شاهد ترافیک سنگین بود.

در این میان، این منطقه حفاظت‌شده شاهد استقرار گسترده نیروهای امنیتی برای جلوگیری از ورود معترضان به آن است. 

به نوبه خود، سفارت آمریکا که در داخل منطقه الخضرا واقع شده است، سیستم دفاعی خود را در راستای پیش بینی هرگونه شرایط اضطراری آماده کرده است.

در آن سوی صحنه و دور از کف خیابان، تنش سیاسی جریان‌های شیعی همچنان ادامه دارد و در انتظار جمعه سرنوشت سازی هستند که پیش بینی مرجعیت عالی شیعیان در نجف درباره این بحران موضع‌گیری کند.

در این بحران، "برنده بزرگ" در انتخابات، فراکسیون صدر به رهبری مقتدی صدر، در برابر "بزرگترین بازنده" یعنی جناح های الحشد الشعبی وابسته به ایران به رهبری هادی العامری قرار داد که به نظر می رسد مصمم به لغو نتایج انتخابات است.

طبق گزارش منابع، العامری و رهبر گروه "عصائب اهل حق" قیس الخزعلی، به حامیان خود دستور دادند تا در مقابل دروازه های منطقه سبز تحصن کنند.

از سوی دیگر، اهل سنت و کردها، وضعیت کاملاً متفاوتی دارند. اهل سنت در حال مذاکره داخلی، به ویژه بین حزب "تقدم" به رهبری محمد الحلبوسی رئیس پیشین پارلمان به عنوان دارای بیشترین آرا از میان سنی‌ها و ائتلاف "عزم" به رهبری خمیس الخنجر هستند.

در مورد کردها نیز طبق گفته هوشیار زیباری مذاکره کننده ارشد آنها به «الشرق الاوسط»، آنها در حال چیدمان اوضاع داخلی خود هستند و پس از آن به عنوان یک تیم کرد یکپارچه به بغداد بروند تا با بقیه فراکسیون ها برای تشکیل دولت مذاکره کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای