توافق «العلا» و خانه ملک عبدالعزیز برای «حفاظت از میراث»

توافق «العلا» و خانه ملک عبدالعزیز برای «حفاظت از میراث»

چهارشنبه, 20 اکتبر, 2021 - 21:30
بخشی از امضای توافقنامه (الشرق الاوسط)

کمیسیون سلطنتی استان العلا امروز (چهارشنبه) در چارچوب تلاش‌های دائمی آن برای صیانت از همه منابع میراثی ملموس و غیرملموس ، یک توافقنامه همکاری فرهنگی با خانه ملک عبدالعزیز به منظور حفظ و ثبت میراث در العلا، تیماء و خیبر امضا کرد.

این توافقنامه شامل ایجاد مرکزی برای حفظ نسخه‌های خطی بود که باید وابسته به «مرکز ممالک» باشد که تأسیس آن در آوریل گذشته اعلام شد و به عنوان بخشی از طرح «سفر در زمان» که قرار است مرکز جهانی تحقیقات باستان‌شناسی و راه‌های حفظ آنها خواهد بود.

مطابق این توافقنامه، کار بر روی مستندسازی تاریخ شفاهی و میراث مربوط به العلا، تیماء و خیبر، مهارت‌های فهرست نویسی و مکانیسم‌های حفظ میراث و آموزش تیم کمیسیون العلا در این زمینه انجام خواهد شد.

قرارداد همکاری به مدت سه سال و با اهداف اصلی پیشرفت بخش‌های آثار باستانی، گردشگری، فرهنگ، آموزش، هنر و محیط زیست از طریق شواهد تاریخی منعقد شده‌است.

عمرو صالح المدنی مدیر اجرایی کمیسیون سلطنتی استان العلا گفت که این کمیسیون نقش خود را در ارتقاء و توسعه کار خود از طریق توافق با بخش‌های مختلف و همچنین حداکثر رساندن تأثیر در مناطق تحت نظارت آن ایفا می‌کند.

وی افزود که خروجی این توافق مردم، داستان‌های آنها و میراث مکان خواهد بود که نشان دهنده زندگی اجتماعی، اصالت و فرهنگ العلا، تیماء و خیبر است و به این ترتیب حضور خود را به عنوان مقاصد مهم باستانی و فرهنگی تقویت می‌کنند.

المدنی افزود کمیسیون سلطنتی العلا به نقش خود در افزایش و توسعه عملکرد موسسات غیرانتفاعی و فعال سازی و گسترش فعالیت‌های خود در زمینه‌های توسعه افتخار می‌کند. همچنین به حداکثر رساندن تأثیر در زمینه توسعه ساکنان استان العلا و پشتیبانی از منابع انسانی و مهارت‌های آنها از طریق تعدادی از برنامه‌های موجود در این یادداشت تفاهم از دیگر اهداف این کمیسیون است.

کمیسیون سلطنتی العلا از طریق کار، برنامه‌ها و تفاهم خود با بخش‌های مختلف، تلاش می‌کند تا در جهت دستیابی به چشم‌انداز العلا، پیشرفت کرده و میزان تأثیر را در ارتقای توسعه پایدار برای مردم و مکان‌ها به حداکثر برساند.

بخش میراث یکی از بخش‌های اصلی مورد توجه چشم‌انداز العلا است که از محورهای چشم‌انداز ۲۰۳۰ الهام گرفته شده‌است.

سه رکن: «یک جامعه پر جنب و جوش، یک اقتصاد پررونق و یک ملت بلندپرواز»، از طریق بسیاری از ابتکارات در این منطقه اجرا شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای