سران چهار کشور غربی از ایران خواستند با حسن نیت عمل کند 

سران چهار کشور غربی از ایران خواستند با حسن نیت عمل کند 

شنبه, 30 اکتبر, 2021 - 16:00
AFP

آمریکا، آلمان، فرانسه و بریتانیا شامگاه شنبه، خواستار بازگشت ایران به مذاکرات هسته ای برجام به منظور جلوگیری از تشدید تنش  شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سران آمریکا و تروئیکای اروپایی در حاشیه نشست گروه 20 در رم با انتشار بیانیه‌ای، ابراز امیدواری کردند که تهران را متقاعد کنند تا غنی سازی اورانیوم را تا سطحی نزدیک به درجه تسلیحات متوقف کند. آنها همچنین خواهان یک راه حل از طریق مذاکره شدند.

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه و بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا گفتند، بازگشت به توافق هسته ای بدون تغییر رویکرد ایران امکان پذیر نخواهد بود.

آنها همچنین در این بیانیه از ابراهیم رئیس رئیس جمهوری ایران خواستند از فرصت استفاده کرده و با حسن نیت عمل کند تا از تشدید تنش جلوگیری شود، زیرا به سود هیچ کشوری نخواهد بود.

توافق هسته ای پس از آن که دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در سال 2018 اعلام کرد کشورش از آن خارج می شود، تضعیف شد.

این امر ایران را بر آن داشت تا بسیاری از محدودیت های اعمال شده در توافقنامه غنی سازی اورانیوم را زیر پا بگذارد.

مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران روز چهارشنبه گفت که مذاکرات با شش کشور بزرگ در پایان نوامبر از سر گرفته می شود.

از بایدن در راه حضور در نشست جی 20 پرسیده شد که چه زمانی می‌خواهد مذاکرات را از سر بگیرد و او گفت: «قرار است از سر گرفته شود».

یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز به خبرنگاران گفت که نشست درباره ایران که در پاسخ به ابتکار مرکل برگزار شد، فرصتی را برای رهبران این کشور فراهم کرد تا پیش از از سرگیری مذاکرات هسته ای درباره این موضوع بحث کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای