کشف مقبره خزانه دار رامسس دوم در مصر

کشف مقبره خزانه دار رامسس دوم در مصر

یکشنبه, 31 اکتبر, 2021 - 19:30
  مقبره خزانه دار رامسس دوم (وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر)

وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر شنبه (۳۰ اکتبر) از کشف مقبره (پتاح – م – ویا) خزانه دار رامسس دوم از جمله فراعنه این کشور خبر داد.

گروه باستان شناسی دانشکده باستان شناسی در قاهره حین حفاری در بخش جنوبی جاده منتهی به هرم اوناس، فرعون مصری در محوطه سقاره در استان الجیزه موفق به کشف مقبره مزبور شد.

به گزارش رویترز خانم علا العجیزی سرپرست این گروه باستان شناسی در بیانیه ای گفت «این مکان با معماری منحصر به فرد به طرز «مقبره- معبد» ساخته شده و پشت در ورودی طاق دار بزرگ حیاط قرار دارد.


اتاق های الهه های باستان در انتهای بخش غربی قرار دارد که بالای آن یک هرم کوچک است. آنچه تا حالا از این مقبره تازه کشف شده اعلام شده در ورودی سنگی با نقش و نگار فردی است که در مقبره قرار دارد. در ورودی به سالن اول باز می شود که دیوارهای پر نقش و نگار گچی دارد».

او توضیح داد یکی از نقاشی های جالب توجه دیواری یک کاروان حامل گوساله قربانی است که در پایان ذبح می شوند. همچنین شمار زیادی صخره های سنگی دارای نقش و نگار زیر خاک کشف شده است.

رامسس دوم فرعون مشهور خاندان نوزدهم از ۱۲۱۲ تا ۱۲۷۹ قبل از میلاد حکمرانی کرده است.


مصطفی وزیری دبیر شورای عالی آثار باستانی مصر گفت «این فرد که مقبره او کشف شده خزانه دار و کاتب دربار و سرپرست امور دام و قربانی ها در معبد رامسس دوم در منطقه طیبه بوده است».

او افزود «مقبره های تعدادی از دولتمردان ارشد خاندان نوزدهم و خاندان هجدهم از جمله هرمهب فرمانده ارتش در این محوطه کشف شده است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای