داوری سعودی در معرض طوفان؛ نیمی از باشگاه‌ها به داوران خارجی پناه می‌برند 

داوری سعودی در معرض طوفان؛ نیمی از باشگاه‌ها به داوران خارجی پناه می‌برند 

مقام سابق: مشکل بزرگ‌تر از کنارگذاشتن کمیته داوران است
دوشنبه, 1 نوامبر, 2021 - 11:30
نارضایتی فزاینده نسبت به برخی از داوران سعودی در لیگ داخلی (عکس: محمد المانع)

باشگاه های سعودی الحزم و الباطن قصد دارند تا درخواستی مبنی بر حضور تیم های داوری خارجی در برخی از مسابقات لیگ حرفه ای فوتبال این کشور ارائه دهند. شماری از باشگاه های سعودی همچون الهلال، الاتحاد، التعاون و الاهلی نیز پیشتر درخواست مشابهی مطرح کرده بودند.

درخواست برای حضور تیم های داوری خارجی در تمامی مسابقات لیگ حرفه ای برای اولین بار از سوی باشگاه النصر مطرح شد. مسئولان این باشگاه معتقدند که تیم النصر به دلیل سوت های اشتباه از همان هفته های اول مسابقات از بقیه عقب افتاده است.

مسئولان برخی از باشگاه ها از جمله الحزم و الباطن معتقدند که حضور داوران خارجی در مسابقات سرنوشت ساز و حساس تاثیر آن چنانی ندارد، اما با این وجود، آنها به دنبال کاهش فشار طرفدارانشان هستند و حالا آنها به دنبال حضور داوران خارجی هستند.

فدراسیون فوتبال سعودی به باشگاه ها اجازه داده که برای بازی های خود داور خارجی بیاورند اما هزینه مالی این داوران به عهده خود باشگاه هاست که فرم درخواست دست کم باید دو هفته پیش از برگزاری مسابقه به همراه هزینه و مخارج مربوطه تحویل فدراسیون فوتبال سعودی شود. پس از آن، کمیته داوران فدراسیون وظیفه هماهنگی با فدراسیون های خارجی برای حضور تیم های داوری در دسترس را به عهده می گیرد.

هزینه دعوت داوران خارجی برای هر بازی حدود ۵۸ هزار دلار است که شامل سیستم ویدئو چک نیز می شود. البته این مبلغ برای برخی از باشگاه ها خیلی زیاد است و مسئولان این باشگاه ها از جمله ناصر الهویدی رئیس باشگاه الباطن به صراحت گفت که این مبلغ بسیار زیاد است. در حال حاضر باشگاه هایی که چندان ثروتمند نیستند به این فکر می کنند که از داوران خارجی فقط برای چند مسابقه سرنوشت ساز و حساس استفاده کنند. 

از سوی دیگر، سلمان المالک رئیس باشگاه الحزم در گفت و گو با «الشرق الاوسط» گفت: «وقت زیادی تا مسابقه بعدی در برابر تیم الفیحاء نداریم و نمی توانیم تقاضای استفاده از داور خارجی بدهیم، چون مسابقه جمعه برگزار می شود. اما بی تردید پس از استراحت و پایان هفته یازدهم فرم تقاضا برای استفاده از داور خارجی را پر می کنیم، چون تیم الحزم به دلیل سوت های اشتباه در چندین بازی به ویژه در برابر الهلال و ضمک و الاتحاد ضربه خورده است».

المالک افزود: «تیم الحزم خوش درخشید اما با توجه به اشتباهات مکرر و سرنوشت ساز داوران در چند مسابقه عقب مانده است».

یکی از مسئولان باشگاه الباطن نیز اظهار کرد، «آمارها نشان می دهد که تیم الباطن بیشتر از بقیه تیم ها به خاطر اشتباهات داوران ضربه خورده که آخرین موردش را در بازی در برابر تیم الرائد دیدیم و با گرفتن یک پنالتی اشتباه، برد برای الرائد ثبت شد».

یکی از مسئولان ارشد سابق کمیته داوران نیز گفت: «تا وقتی فوتبال و رقابت هست، مساله سوت های اشتباه هم وجود دارد».

او در گفت و گو با «الشرق الاوسط» اظهار کرد، «کمیته داوران سابق را منحل کردیم. بعد معلوم شد که اصل مشکل با کنار گذاشتن کمیته ای و آوردن کمیته دیگری حل نمی شود، چون باشگاه ها و کمیته داوران مسئولیت مشترک و مشکل مشترک دارند. برخی از سوت های اشتباه واقعا موثرند اما اگر از ویدئو چک استفاده کنند اشتباهات نسبتا کمتر می شود. اینکه کمیته داوری برای هر مسابقه اشتباهات داوران را اعلام کند، شمشیر دولبه است چون اولا سلیقه ای است و در ثانی منجر به کاهش اعتماد به نفس داور می شود».

او ابراز امیدواری کرد که باشگاه ها از فرصت پیش آمده برای استفاده از تیم های داوری خارجی برای بازی ها استفاده بهینه کنند و همه اشتباهات و شکست هایشان را گردن کمیته داوران سعودی نیندازند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای