میانجیگری سازمان ملل در بحران سودان

میانجیگری سازمان ملل در بحران سودان

البرهان مدعی العموم را برکنار کرد.. غندور آزاد شد
دوشنبه, 1 نوامبر, 2021 - 00:30
«خیابان الستین» در خارطوم دیروز پس از آنکه معترضان آن را با موانع مسدود کردند، خالی به نظر می رسد (AFP)

فولکر پرتس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد با عبدالله حمدوک نخست وزیر برکنار شده سودان در خصوص گزینه‌ها برای میانجیگری بین نظامی‌ها و غیرنظامی‌ها گفت‌وگو کرد.

سودان روز شنبه شاهد تظاهرات بزرگی در سراسر کشور در مخالفت با حکومت نظامی بود.

نماینده ویژه سازمان ملل به سودان اعلام کرد: با عبدالله حمدوک نخست وزیر برکنارشده سودان راه‌های موجود برای پشت سر گذاشتن بحران کنونی در این کشور را مورد بررسی قرار دادیم.

وی در صفحه کاربری خود در توییتر نوشت: کمی قبل با عبدالله حمدوک دیدار کردم و نخست وزیر غیرنظامی سودان که توسط نظامیان برکنار شده، در وضعیت خوبی به سر می‌برد؛ اما وی همچنان در حبس خانگی است.

نماینده سازمان ملل در سودان همچنین اظهار کرد: گزینه‌های میانجیگری و راه‌های پیش روی سودان را مورد بررسی قرار دادیم و من با سایر ذی‌نفعان سودانی به این تلاش‌ها ادامه خواهم داد.

منابع نزدیک به حمدوک گفتند که وی آزادی همه بازداشت شدگان و همچنین بازگشت به تعهد به سند قانون اساسی را که تقسیم قدرت را بین غیرنظامیان و نظامیان برقرار می کند، شرط کرده است.

بسیاری از مفاد این سند از سوی فرمانده ارتش، سپهبد عبدالفتاح البرهان، از زمان اعلام واگذاری قدرت و لغو حاکمیت و شوراهای وزیران در دوشنبه گذشته لغو شده است.

منابع در خارطوم همچنین گفتند که هیئتی از اتحادیه آفریقا که عضویت سودان را به حالت تعلیق درآورده، میانجیگری بین نظامیان و غیرنظامیان را نیز برای ایجاد پل ارتباطی آغاز خواهد کرد.

این منابع افزودند که وزارت امور خارجه به گیلز لیفر سفیر بریتانیا در خارطوم، «نارضایتی» خود را از اظهارات وی مبنی بر این که کشورش اقدامات ارتش را «به شدت محکوم می‌کند»، اعلام کرد.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به تظاهرات گسترده روز شنبه، میلیون ها سودانی شجاع را تحسین می کند که تظاهرات مسالمت آمیز داشتند و آرزوهای خود را برای دموکراسی بیان کردند.

در این میان، عبدالفتاح البرهان فرمانده ارتش سودان، مبارک محمود دادستان این کشور را برکنار کرد.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد، ابراهیم غندور رئیس حزب منحل‌شده «کنگره ملی» و وزیر امور خارجه سابق سودان در دوره ریاست جمهوری عمر البشیر آزاد شد‌.

همچنین شماری از اعضای رژیم عمر البشیر رییس جمهوری پیشین سودان آزاد شدند.

این در حالی است که نافرمانی مدنی که از دوشنبه گذشته توسط اتحادیه مشاغل و اصناف اعلام شده بود، دیروز وارد هفتمین روز خود شد و باعث فلج شدن خارطوم پایتخت شد. به طوری که همه مؤسسات دولتی و بانک ها از کار بازماندند و بیشتر بازارها به جز چند مغازه کوچک و کیوسک تعطیل شدند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای