منابع کاخ الیزه: چهار کشور غربی در حال کار بر روی پیشنهاد «جدید» به ایران هستند

منابع کاخ الیزه: چهار کشور غربی در حال کار بر روی پیشنهاد «جدید» به ایران هستند

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا
دوشنبه, 1 نوامبر, 2021 - 08:30

منابعی در دفتر ریاست جمهوری فرانسه (کاخ الیزه) جزئیات تازه‌ای از دیدار بی سابقه سران ایالات متحده آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان درباره برنامه هسته‌ای ایران در رم پایتخت ایتالیا را فاش کردند. سران چهارجانبه غربی روز یکشنبه در حاشیه نشست گروه 20 جلسه‌ای برگزار و بیانیه‌ مشترکی با لحنی هشدارآمیز صادر کردند که در آن از ایران خواسته شده بود که فورا به مذاکرات هسته‌ای بازگردد. چهار رهبر غربی مجدداً تأکید کردند که «متعهد» هستند که از تولید یا دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای جلوگیری کنند.

به گزارش «الشرق الاوسط» به نقل از منابعی در کاخ الیزه، سران این چهار کشور در این جلسه به «توافق عمیق» درباره نگرانی مشترکشان پیرامون اندک بودن زمان رسیدن به توافق با ایران رسیدند؛ این مسئله به بریک اوت معروف است یعنی زمانی است که برنامه ایران برای رسیدن به آستانه هسته ای شدن یا تولید سلاح هسته ای به آن نیاز دارد .

این منابع تأکید کرده‌اند که سران این چهار کشور به این جمع‌بندی رسیده‌اند که ایران با تعویق عامدانه زمان بازگشت به مذاکرات هسته‌ای، در پی پیشبرد برنامه هسته‌ای خود با هدف در دست داشتن اهرم فشار در برابر کشورهای غربی است. اخیرا مقامات دولت ایران آمادگی خود را برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در اواخر ماه نوامبر جاری اعلام کرده‌اند. 

به گفته این منابع، نحوه جلوگیری از تحقق این هدف ایران و ناکام گذاشتن نقشه آن، موضوع اصلی مذاکرات سران چهارجانبه بوده و همه آنها به اتفاق آرا توافق کرده‌اند که «با پیشنهاد تازه‌ای جهت ترغیب ایران برای بازگشت به مذاکرات» سراغ تهران بروند. این منابع گفته‌اند که برداشت غربی‌ها این است که این پیشنهاد از نوعی است که روسیه و چین را هم به محور آنها نزدیک می‌کند. 

طبق برداشت غربی ها، پیشنهادهای جدید می‌توانند از این راه بار دیگر همبستگی گروه 5+1 را تقویت کنند و ایران را دوباره به پای میز مذاکره در وین بازگردانند؛ البته منابع جزئیات بیشتری درباره این طرح جدید ارائه ندادند. 

این منابع همچنین تأکید کرده‌اند که طی روزهای آینده فعالیت‌های دیپلماتیک برای صورت‌بندی این «پیشنهاد تازه» برای واداشتن ایران به بازگشت به مذاکرات و همچنین تقویت همبستگی و توافق میان دیگر کشورهای امضاکننده توافق هسته‌ای آغاز شود.

این طرح جدید تلاش می کند تا پیوند سایر اعضای گروه مربوط به مذاکرات، از جمله روس‌ها و چینی‌ها را بازگرداند؛ دو کشوری که ایران به آنها روی آورده است و به دنبال انعقاد یک توافق راهبردی با مسکو پس از توافقی که با چین منعقد کرده است. اگرچه طرف روسی از ایران می‌خواهد که بازگشت خود به وین را تسریع بخشد، اما به نظر می‌رسد که قرائت روسی کاملاً با آنچه طرف‌های آمریکایی و اروپایی خواستار آن هستند مطابقت ندارد.

تهران بازگشت به اجرای کامل تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای (برجام) را به دو امر گره زده است؛ نخست تضمین آمریکا و اروپا به عدم خروج مجدد از توافق و دوم نیز محدود ماندن مذاکرات به مسئله هسته‌ای و وارد نشدن به مسائلی مانند برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای