کاشت بذر در تفاله قهوه در سعودی

کاشت بذر در تفاله قهوه در سعودی

گلدان های گیاهی با تفاله قهوه در یکی از کافی شاپ ها
جمعه, 5 نوامبر, 2021 - 21:45
  لیوان های قهوه در شهر صنعتی الجبیل به گلدان تبدیل می شوند

بیشتر مردم تفاله قهوه را مستقیما به سطل آشغال می ریزند. یک کافی شاپ در شرق سعودی ایده تازه ای اجرا و شروع به استفاده از تفاله هایی کرده که ته لیوان باقی مانده اند یا راهی سطل آشغال شده اند. در این کافی شاپ گلدان های گیاهی از طریق تفاله قهوه درست کرده اند و پس از خشک کردن تفاله قهوه از آن کمپوست تهیه می کنند و لیوان های قهوه پس از نوشیدن قهوه به یک گلدان تبدیل می شوند.

منشأ ایده گلدان قهوه ضرورت بازیافت و استفاده مجدد از تفاله قهوه است. ساره المقیط مدیر گروه بازاریابی شرکت «القطف المثالی» در شهر صنعتی الجبیل گفت «بازیافت تفاله قهوه در درجه اول یک صنعت سبز بوده و مساله دیگر جلوگیری از هدر رفت چندین تن تفاله قهوه است که کاربرد کشاورزی یا آرایشی بهداشتی و غیره دارد».

المقیط افزود «ما یک محوطه باز داریم و افرادی که اینجا تردد می کنند می توانند اول تفاله قهوه را زیر آفتاب خشک کنند و بعد در خاک بکارند. گلدان های خانگی و کمپوست و خاک و تفاله قهوه و گیاهان کوچک و دستکش می خواهیم تا کار را شروع کنیم. سپس گلدان ها را در کافی شاپ Methods Specialty Coffeeدر شهر صنعتی الجبیل می گذاریم و کسانی که به این محل تردد می کنند می توانند با این ایده آشنا شوند و در صورت تمایل آن را اجرا کنند».

المقیط در ادامه گفتگو با «الشرق الاوسط» خاطر نشان کرد «منشا استفاده از تفاله قهوه برای کود باغچه این بود که در راستای اجرای اهداف طرح سعودی سبز اقدام کنیم. طرح سعودی سبز توسط ولیعهد سعودی ماه گذشته اعلام شد. به عبارت دیگر ما از تفاله قهوه به عنوان کود باغچه استفاده می کنیم که به این ترتیب تفاله قهوه بازیافت می شود. ما در کافی شاپ همه افرادی که تردد می کنند را به کشت گلدان های قهوه ترغیب می کنیم که از طریق چند مرحله و با حضور ناظران انجام می شود و به مشتریان کاربرد تفاله قهوه در کشت گیاه را یاد می دهند». 

المقیط خاطر نشان کرد «مشتریان کافی شاپ در حال حاضر مایلند ایده های نوین و منحصر به فرد را تجربه کنند و کافی شاپ رفتن از آن حالت کلیشه ای و همیشگی خارج شود. ایده کشت تفاله قهوه توسط طرح «خلاقیت الشرقیه» که اکنون در منطقه الشرقیه جریان دارد برگزیده شد. این طرح توسط مرکز فرهنگی جهانی ملک عبد العزیز در الظهران تنظیم شده و درباره معرفی ایده ها و کارهای خلاقانه و نوآورانه است. این ایده جدید در کافی شاپ های سعودی است که مورد استقبال گسترده قرار گرفته. بچه ها خیلی ذوق زده هستند و دوست دارند گدان های قهوه را انتخاب کنند و خودشان بکارند. به خصوص اینکه کشت خیلی آسان بوده و چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد. این ایده جنبه آموزشی دارد و باعث افزایش اطلاعات کودکان درباره کشاورزی و کشت گیاه می شود».

کافی شاپ ها و سرو قهوه در سعودی مورد استقبال گسترده و فزاینده قرار دارد. مردم سعودی سالانه بیش از ۱.۱۶ میلیارد ریال (۳۱۰ میلیون دلار) خرج خرید قهوه می کنند که به گزارش آمار اداره گمرک سعودی معادل ۳.۱۸ میلیون ریال (۸۵ هزار دلار) در روز است. طبق آماری که پیشتر منتشر شد سعودی در یک سال حدود ۸۰ هزار تن قهوه وارد کرده است.

برزیل و اتیوپی و مالزی مقاصد اصلی صادرات قهوه به سعودی هستند. طبق آمارهای تازه قیمت یک لیوان قهوه در سعودی بین ۸ ریال در کافی شاپ های کوچک و ۳۵ ریال در کافی شاپ های معروف است. بنابراین ایده استفاده مجدد از تفاله های قهوه مقرون به صرفه خواهد بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای