لبنانی‌ها در آستانه موج جدیدی از گرانی‌ها

لبنانی‌ها در آستانه موج جدیدی از گرانی‌ها

دولت با افزایش دلار گمرکی به دنبال بهبود منابع است
جمعه, 12 نوامبر, 2021 - 11:30

به نظر می‌رسد لبنانی‌ها که همچنان در مورد هزینه‌های زندگی ناشی از افزایش مداوم دلار آمریکا که ارزش آن در بازار سیاه از مرز ۲۲ هزار پوند گذشت دست و پنجه نرم می‌کنند، در آستانه موج جدید گرانی قرار گرفتند.

وزارت دارایی لبنان با هماهنگی بانک ملی لبنان در حال بررسی تعدیل قیمت دلار گمرکی پس از دو سال و نیم سقوط متوالی ارزش پولی به موازات افزایش بی‌سابقه قیمت کالاهای حیاتی و مواد اساسی در سطح جهان است. علاوه بر این، قیمت انرژی و هزینه حمل و نقل و باربری که به نوبه خود افزایش قابل توجهی بر قیمت محصولات و کالاها اضافه کرد.

بر اساس اطلاعات رسیده، تمایل به تغییر ساختار حقوق گمرکی که با کاهش حدود ۹۳ درصدی نرخ لیر کاهش یافته‌است، در لایحه بودجه سال آینده که دولت به دنبال تسریع در تهیه آن و همچنین تکمیل تهیه لایحه کنترل سرمایه، و ارائه آن به مجلس در قالب بسته تعهدات قبلی است، به واقعیت تبدیل خواهد شد.

این دو مورد تعهدی است که تیم اقتصادی طی مذاکرات فنی جاری با کارشناسان صندوق بین‌المللی پول برای آماده‌سازی جهت راه اندازی دور جدید مذاکرات با هدف دستیابی به یک برنامه مالی در چارچوب یک طرح نجات جامع، متعهد به اجرای سریع آن‌ها شدند.

منابع محلی و خارجی در مورد عوامل در حال ظهور هشدار می‌دهند که به‌طور گسترده‌تر عدم تعادل شدید معیشتی را تشدید می‌کند و فشارها بر معیشت مردم لبنان در چند هفته آینده را افزایش خواهد داد. در این میان کارشناسان و تحلیلگران بیم آن دارند رود که درصد جمعیت زیر خط فقر از ۸۰ درصد فراتر رود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای