تندیس ساز سعودی به صخره های ساحلی الشرقیه زیبایی می بخشد

تندیس ساز سعودی به صخره های ساحلی الشرقیه زیبایی می بخشد

بیش از ۱۲۰ تندیس در یک گالری خاص    
جمعه, 12 نوامبر, 2021 - 19:30
عصام جمیل تندیس ساز سعودی (الشرق الاوسط)

عصام جمیل تندیس ساز سعودی در ۲۵ سال گذشته از صخره و چوب شاهکار هنری می سازد. او تا حالا ۱۲۰ اثر هنری در کارنامه خود دارد و می خواهد که در یک گالری دائم در شهر الدمام آثارش را به نمایش بگذارد و در جهت پرورش ذوق هنری مخاطبان درباره هنر مجسمه سازی و معرفی آثارش تلاش می کند. آثار او جوایز متعدد داخلی و خارجی دریافت کرده اند.

عصام جمیل در ۱۹۹۷ در شهر الخبر فعالیتش را با تندیس های شنی و تندیس های گلی آغاز کرد و بعد سراغ سنگ های صنعتی و صخره های طبیعی و کنده کاری روی چوب رفت. در فعالیت های هنری عصام جمیل چند بار وقفه افتاد اما با این حال او داستان شکل گیری هر تندیس را ثبت کرده و برای هر تندیس اسم جالب توجه گذاشته است.

جمیل در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «من به خاطر علاقمندی به هنر تندیس سازی و دسترسی مخاطبان به آثارم این گالری را برگزار می کنم که در حقیقت یک کارگاه و یک گالری است و چشم اندازهای نوینی در اختیار مخاطبان برای تامل این آثار قرار می دهد. عصام جمیل برای ساخت هر تندیس هم وقت زیادی گذاشته و هم بسیار زحمت کشیده است.


اکثر آثار عصام جمیل ایده عمیقی دارند؛ مثل تندیس (المتعبده) (زن نیایشگر) که زنی را در حال نیایش و مناجات ترسیم کرده است. ایده این اثر درباره تجلی لحظه معنوی مناجات است که نیایشگر به زاری و تضرع می افتد. این ایده با کنده کاری سنگ به سمت داخل به تصویر کشیده شده است.

آثار عصام جمیل در اماکن عمومی نصب شده مثل تندیس (العلم) (پرچم) واقع در پارک السلام در استان الجبیل در شرق سعودی. ایده این اثر این است که علم و آموزش آدم ها را به قله می رساند. ردپای عصام جمیل در تندیس هایش مشخص است چون تمامی آثارش یک ایده یا هدف معینی را بازگو می کنند. مانگرو تندیس دیگر عصام جمیل درباره محیط زیست و لزوم حمایت از درختان آب های شور است.

جمیل درباره اینکه از چه صخره هایی برای ساخت تندیس استفاده می کند گفت «سعودی سرشار از منابع طبیعی است و من از سنگ های موجود در مناطق مختلف کشور استفاده می کنم. مثل شکارچی دنبال سنگ می گردم و بعد بررسی می کنم که آیا این سنگ به درد ساخت تندیس می خورد یا نه. اگر مناسب بود از آن استفاده می کنم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای