اولویت‌های آمریکا در سوریه شامل «اخراج ایران» نمی‌شود

اولویت‌های آمریکا در سوریه شامل «اخراج ایران» نمی‌شود

دولت بایدن در طی بازنگری سیاسی ۵ هدف تعیین کرد
شنبه, 13 نوامبر, 2021 - 00:00
یک سرباز آمریکایی اوضاع را در منطقه ای در شمال شرقی سوریه در نزدیکی گذرگاه مرزی سیمالکا با عراق در ابتدای ماه جاری رصد می‌کند (AFP)

دولت جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا، پنج اولویت را در سوریه تعیین کرده‌است که برخلاف دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، «اخراج ایران» را شامل نمی‌شود.

بر اساس اطلاعاتی که در اختیار الشرق الاوسط است، اولویت‌های آمریکا که چند روز پیش مقامات آمریکایی در جلسات غیرعلنی در واشینگتن دربارهٔ آن صحبت کردند عبارتند از: اول، ماندن در شمال شرق سوریه و ادامه شکست (داعش). دوم، کمک‌های انسان دوستانه برون مرزی. سوم، حفظ آتش‌بس. چهارم، حمایت از پاسخگویی، حقوق بشر، و چشم پوشی از سلاح‌های کشتار جمعی. پنجم، پیش بردن حل و فصل براساس قطعنامه ۲۲۵۴.

علاوه بر این، واشینگتن بر حمایت و ایجاد ثبات در کشورهای همسایه سوریه تأکید کرده‌است.

این اولویت بندی مجدد تحول در اولویت‌هایی است که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در نشستی در حاشیه کنفرانس ائتلاف علیه داعش در پایان ژوئن گذشته به آن اشاره کرده‌است که شامل کمک‌های بشردوستانه، مبارزه با داعش، آتش‌بس و سپس پیش بردن حل و فصل هاست.

پیش‌بینی می‌شود که یک تیم آمریکایی اهداف جدید را در نشستی در بروکسل در دوم ماه آینده ارائه کند. این اولویت‌ها که پس از تکمیل بازنگری داخلی تکمیل شد، سیاست و تمرکز تیم بایدن در سوریه را در ده ماه گذشته توضیح می‌دهد.

برت مک گورک مسئول امور خاورمیانه، سرگئی ورشنین معاون وزیر امور خارجه روسیه و الکساندر لاورنتیف فرستاده ریاست جمهوری روسیه، سومین دور گفت و گوی دوم را روز چهارشنبه در ژنو برگزار کردند.

این گفت و گوها برای اطمینان از تمدید کمک‌های بشردوستانه توسط شورای امنیت برای شش ماه دیگر در آغاز سال آینده است.

علاوه بر این، بلینکن در نشست خبری با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی همتای قطری خود در واشینگتن، در پاسخ به سؤالی در مورد عادی سازی روابط کشورهای عربی با دمشق گفت: «ما نگران پیام‌هایی هستیم که برخی از این سفرها و ارتباطات دارند. ما از عادی سازی روابط حمایت نمی‌کنیم و می‌خواهیم تأکید کنیم که دوستان و متحدان ما باید به پیام‌هایی که ارسال می‌کنند توجه کنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای