روسیه با نصب سامانه موشکی در شرق سوریه، آمریکا را غافلگیر کرد

روسیه با نصب سامانه موشکی در شرق سوریه، آمریکا را غافلگیر کرد

«اس-۳۰۰» در فرودگاه رقه مستقر شد.. تعدادی از نیروهای رژیم در حمله «داعش» کشته شدند
یکشنبه, 14 نوامبر, 2021 - 00:45

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که نیروهای روسیه یک سامانه موشکی اس-۳۰۰ را در فرودگاه الطبقه در استان رقه مستقر کردند، منطقه ای که نیروهای آمریکایی پس از آزادسازی از دست داعش آن را «پایتخت» خود می‌دانستند.

روسیه در پایان سال ۲۰۱۸ سامانه اس-۳۰۰ را در دیرالزور مستقر کرد که در کنترل رژیم است، زمانی که مناطق شرق فرات در دست نیروهای سوریه دموکراتیک مورد حمایت آمریکا بود. اما نقشه کنترل پس از آن که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا به ارتش ترکیه اجازه نفوذ بین تل ابیض و رأس العین را داد، تغییر کرد که درها را برای ورود نیروهای روسیه، ترکیه و سوریه به شرق رود فرات، علاوه بر استقرار شبه نظامیان ایرانی در حومه دیرالزور در ساحل دیگر رودخانه باز کرد.

دیده‌بان افزود: فرودگاه الطبقه «در حال حاضر یک پایگاه نظامی و یک مکان مهم برای روسیه در حومه رقه است».

دیده‌بان اعلام کرد که ارتش روسیه سامانه اس-۳۰۰، سامانه موشکی پیشرفته اس-۳۰۰ و اس-۴۰۰ را در مناطق مختلف غرب سوریه مستقر کرده‌است.

به گفته کارشناسان نظامی، سامانه اس-۳۰۰ به روسیه امکان نظارت بر تحرکات نظامی در شمال شرق سوریه را می‌دهد، جایی که ترکیه با استفاده از «پهپاد» علیه کردها حمله می‌کند. اسرائیل نیز شبه نظامیان ایران در دیرالزور را مورد هدف قرار می‌دهد و این گروه‌ها با هدف قرار دادن پایگاه‌های آمریکا در شرق فرات و پایگاه التنف پاسخ می‌دهند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای