سعودی بر اهمیت تقویت اقدام مشترک امنیتی خلیجی تأکید کرد

سعودی بر اهمیت تقویت اقدام مشترک امنیتی خلیجی تأکید کرد

ریاض بار دیگر از گنجاندن ۳ رهبر حوثی در لیست تحریم‌های شورای امنیت استقبال کرد
چهارشنبه, 17 نوامبر, 2021 - 00:15
خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز در حال ریاست جلسه دولت سعودی (واس)

شورای وزیران پادشاهی عربی سعودی در جلسه ویدئو کنفرانسی امروز (سه شنبه)، به ریاست خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز رئیس شورای وزیران بر اهمیت تقویت اقدام مشترک امنیتی خلیجی با همکاری و هماهنگی بیشتر تأکید کرد.

هیئت وزیران در ابتدای این جلسه، در جریان تمامی دیدارها و گفت و گوهایی قرار گرفت که طی روزهای گذشته بین پادشاهی و تعدادی از کشورهای برادر و دوست با هدف توسعه روابط همکاری در زمینه‌های مختلف و تقویت هماهنگی مشترک در قبال مسائل بین‌المللی، از جمله نامه دریافتی خادم حرمین شریفین از شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر و تماس تلفنی ولیعهد با بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا مطلع شد.

شورای وزیران از استقبال و تمجید جهانی از ابتکارات و تلاش‌های پادشاهی در زمینه محیط زیست و تغییرات آب و هوایی به ویژه عزم این کشور برای دستیابی به انتشار صفر خالص کربن تا سال ۲۰۶۰ قدردانی کرد.

وزیران همچنین اظهارات پادشاهی قبل از کنفرانس کشورهای عضو کنوانسیون چارچوب سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوایی (COP26) در گلاسکوی اسکاتلند مبنی بر تعهد خود به نقش پیشرو در افزایش امنیت و ثبات بازارهای جهانی انرژی، با توجه به توسعه و کاربرد فن آوری‌های لازم برای مدیریت و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را مجدداً مورد تأکید قرار داد.

ماجد القصبی وزیر اطلاع‌رسانی سعودی در این باره توضیح داد که شورای وزیران خروجی سی و هشتمین نشست وزرای کشور عضو شورای همکاری کشورهای خلیج را بررسی و بر اهمیت تقویت کار مشترک امنیتی خلیجی با همکاری و هماهنگی بیشتر برای ادامه روند ساخت و ساز و شکوفایی و دستیابی به زندگی ایمن تر و پیشرفته تر برای شهروندان، ساکنان و مهاجران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج تأکید کرد.

پس از آن، هیئت وزیران به چندین موضوع و آخرین تحولات در عرصه منطقه ای و بین‌المللی از جمله آنچه که توسط اعضای دائم شورای امنیت در محکومیت حملات حوثی‌ها علیه پادشاهی صادر شد، پرداخت. شورای امنیت بر کاهش تشدید تنش و توقف فوری آن در مأرب تأکید کرد و از همه طرف‌های یمنی خواستار گفت‌وگوی واقعی به منظور دستیابی به یک راه حل سیاسی جامع برای پایان دادن به بحران در یمن و کاهش آلام انسانی مردم آن شد.

در همین چارچوب، شورای وزیران مجدداً از استقبال پادشاهی از گنجاندن سه تن از رهبران شبه‌نظامیان حوثی تروریستی مورد حمایت ایران در فهرست تحریم‌ها توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد خبر داد و گفت، حوثی‌ها تهدید مستقیم برای صلح، امنیت و ثبات یمن هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای