صدر خواستار انحلال گروه‌های مسلح و تشکیل دولت اکثریت شد

صدر خواستار انحلال گروه‌های مسلح و تشکیل دولت اکثریت شد

عراق صدها مهاجر خود را از مرزهای اتحادیه اروپا فراخواند
جمعه, 19 نوامبر, 2021 - 00:00
مهاجران عراقی دیروز پس از بازگشت به فرودگاه اربیل که داوطلبانه از بلاروس آمده بودند (رویترز)

مقتدی صدر رهبر شیعی در عراق دیروز پنجشنبه خواستار «انحلال گروه‌های مسلح، تحویل سلاح آنها به الحشد الشعبی و پالایش نیروهای بی‌انضباط در الحشد شد».

وی بار دیگر خواستار تشکیل یک دولت اکثریت ملی یا یک اپوزیسیون ملی شد.

وی از «کسانی که مایل به مشارکت در دولت هستند خواست تا اشخاص فاسد منتسب به خود را مورد بازخواست قرار دهند».

صدر در جریان کنفرانسی، احزاب بازنده در انتخابات مورد خطاب قرار داد و گفت: شکست شما نمی‌تواند مقدمه ای برای نابودی و پایان روند دموکراتیک باشد.

صدر تأکید کرد که جهان شاهد سلامت انتخابات اکتبر بود و مردم منتظر اعلام نتایج و تشکیل سریع دولت هستند.

از سوی دیگر، صدها عراقی که در فرودگاه میسنک منتظر بازگشت به کشورشان بودند، روز پنجشنبه سوار هواپیما شدند و بلاروس را به مقصد اربیل ترک کردند.

سخنگوی دولت اقلیم کردستان تعداد مهاجرانی که در هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ خطوط هوایی عراق حضور داشتند را ۴۳۱ نفر اعلام کرد که اکثر آنها از اقلیم کردستان هستند.

وی طی یک کنفرانس مطبوعاتی از دستگیری ده قاچاقچی خبر داد که مهاجران را فریب دادند و اکثر آنها در اربیل پیاده شدند و این سفر در مسیر خود به سمت بغداد ادامه خواهد داشت.

عباس عمران مدیرکل شرکت هواپیمایی عراق در بیانیه‌ای گفت: صبح امروز (دیروز) یک پرواز فوق‌العاده توسط یک فروند هواپیمای (بوئینگ B747) پس از اخذ تاییدیه‌های رسمی از مقامات عالی عراق و بلاروس انجام شد.

عمران اظهار کرد: تمامی نیازهای مورد نیاز تأمین و کادری متخصص از خدمه شرکت برای انجام این نوع سفرهای بشردوستانه اختصاص داده شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای