رقابت روسیه و ایران بر سر شکم و ذهن سوری‌ها

رقابت روسیه و ایران بر سر شکم و ذهن سوری‌ها

«شورای اسلامی» در واکنش به لغو سمت مفتی، یک مفتی جدید «انتخاب» کرد
یکشنبه, 21 نوامبر, 2021 - 09:45
تعدادی از کودکان روز گذشته مصادف با روز جهانی حقوق کودک، خود را در یک کمپ برای آوارگان در روستای دانا در استان ادلب در شمال غرب سوریه گرم می‌کنند (AFP)

پایگاه حمیمیم روسیه تأسیس مرکزی برای آموزش زبان روسی در درعا، جنوب سوریه و ارسال کمک به شهر و حومه آن، به عنوان بخشی از رقابت با ایران برای به دست آوردن «شکم و ذهن مردم» آغاز کرد.

ارتش روسیه طی هفته‌های گذشته تلاش‌هایی را برای تحمیل حل و فصل در درعا در بحبوحه انتظارات مبنی بر جلوگیری از تعمیق نفوذ ایران در این منطقه انجام داده‌است.

الکساندر لاورنتیف فرستاده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور سوریه، دو روز پیش در نشستی دربارهٔ بازگشت آوارگان در دمشق گفت، کشور وی «به ارائه کمک به مردم سوریه با هدف بهبود وضعیت اقتصادی و انسانی ادامه خواهد داد و در آینده کار سختی در این زمینه وجود دارد».

طی چند روز گذشته، کمک‌های پزشکی، غذایی و لجستیکی روسیه به استان درعا رسیده و در بیمارستان‌های دولتی ملی توزیع شده‌است.

 این کمک‌ها شامل ژنراتورها، لوازم و تجهیزات پزشکی بود که در بسیاری از بیمارستان‌ها از جمله بیمارستان ملی در شهر درعا المحطه، بیمارستان بصره الشام در شهر بصره در حومه شرقی و بیمارستان ملی در شهر بصره در حومه شرقی و شهر ازرع در شمال درعا توزیع شد. علاوه بر این، کمک‌های غذایی بین کارگران بیمارستان‌های دولتی دولتی نیز توزیع شد.

افسر کولت وادیم معاون مرکز آشتی روسیه و سوتلانا رودیوینا هماهنگ‌کننده بین وزارتخانه‌های آموزش سوریه و روسیه، اولین مرکز از نوع خود به‌طور رایگان در مدرسه اسماعیل ابونبوت در شهر درعا المحطه، را برای آموزش زبان روسی وابسته به اداره آموزش افتتاح کردند. این مراسم با حضور شخصیت‌های دولتی و پلیس نظامی روسیه برگزار شد.

از سوی دیگر، گروه اپوزیسیون «شورای اسلامی سوریه» که چتر جناح‌های مخالف است، از «انتخاب» شیخ اسامه الرفاعی به عنوان مفتی سوریه «در پاسخ» به تصمیم بشار اسد رئیس‌جمهور این کشور مبنی بر عزل احمد حسون از سمت خود و لغو منصب مفتی خبر داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای