«کنفرانس منامه» درگیری‌های منطقه‌ای و استراتژی دفاعی آمریکا را بررسی می‌کند

«کنفرانس منامه» درگیری‌های منطقه‌ای و استراتژی دفاعی آمریکا را بررسی می‌کند

جمعه, 19 نوامبر, 2021 - 11:00

هفدهمین مجمع امنیت منطقه ای «گفت و گوی منامه» که عصر دیروز در پایتخت بحرین افتتاح شد، چالش‌های امنیتی منطقه ای، مسائل صلح و حل مناقشه و استراتژی دفاعی ایالات متحده را مورد بحث قرار داد

این کنفرانس امسال در شرایط و چالش‌های بسیار مهم منطقه‌ای و بین‌المللی برگزار می‌شود و این اجلاس نیز به دلیل تمرکز بر موضوع «کثرت‌گرایی و خاورمیانه» اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

در هفت جلسه عمومی، به موضوعات اصلی منطقه ای و بین‌المللی در موارد زیر پرداخته شد: سیاست دفاعی آمریکا در خاورمیانه، خلیج و آسیا، دیپلماسی و بازدارندگی، چندجانبه‌گرایی و امنیت منطقه‌ای در چارچوبی در حال تغییر، پایان دادن به درگیری‌ها در منطقه، پویایی امنیتی در دریای سرخ، شبه‌نظامیان، موشک‌ها و انتشار سلاح‌های هسته‌ای.

این مجمع با حضور ۳۰۰ شخصیت برجسته (شامل مقامات ارشد در سیاست، دفاع و امنیت ملی و کارشناسان موضوعی نماینده بیش از پنجاه کشور و بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های منطقه ای و بین‌المللی) از ۱۹ تا ۲۱ آبان ماه برگزار می‌شود.

 گفت و گوی منامه وزرای دفاع و سایر مقامات ارشد دولتی از سراسر خاورمیانه و فراتر از آن را گرد هم آورده‌است.

گفت و گوی منامه که از زمان آغاز به کار آن در سال ۲۰۰۴ توسط مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک سازماندهی شده‌است، یکی از مهم‌ترین نشست‌های سالانه دیپلماتیک و امنیتی جهانی است.

این کنفرانس به تقویت گفت و گو و درک مشترک بین ملت‌ها، فرهنگ‌ها و تمدن‌ها و تمایل به حل و فصل منازعات و تنش‌ها از طریق ابزارهای دیپلماتیک کمک می‌کند.

از جمله برجسته‌ترین سخنرانان این کنفرانس، لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده است. از دیگر سخنرانان این کنفرانس شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه سعودی است که در این اجلاس به اولویت‌های منطقه ای سعودی می‌پردازد.

امسال ۲۰ سخنران بین‌المللی از خاورمیانه، آسیا، اروپا و آفریقا در این اجلاس شرکت دارند. شیخ شخبوط بن نهیان آل نهیان وزیر مشاور در امور خارجه و همکاری بین‌المللی امارات متحده عربی، عبداللطیف بن راشد الزیانی وزیر امور خارجه بحرین، سامح شکری وزیر امور خارجه مصر و نایف الحجرف دبیرکل همکاری‌های بین‌المللی شورای کشورهای خلیج و ایمن الصفدی وزیر امور خارجه اردن از جمله آنها هستند.

نجلاء المنقوش وزیر امور خارجه لیبی، احمد عوض بن مبارک وزیر امور خارجه یمن، فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق و موید یوسف مشاور امنیت ملی پاکستان نیز در این اجلاس شرکت می‌کنند.

سر استفان لافگرو مشاور امنیت ملی بریتانیا، دریاسالار سیتم فریزر معاون رئیس ستاد ارتش بریتانیا، و تعدادی از افسران ارشد بریتانیایی نیز شرکت خواهند کرد.

همچنین نی اشمید سخنگوی وزارت خارجه آلمان، نیکوس دندیاس وزیر امور خارجه یونان، یوجین اومالوا وزیر دفاع کابینه کنیا و پیتر موری رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز در اجلاس امسال شرکت دارند.

همچنین مشاوران امنیت ملی در بسیاری از کشورها و همچنین دبیرکل شورای همکاری خلیج و رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در این کنفرانس سخنرانی می‌کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای