بریتانیا حماس را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد

بریتانیا حماس را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد

 حمایت از حماس ۱۴ سال مجازات حبس خواهد داشت
شنبه, 20 نوامبر, 2021 - 00:00
حامیان حماس در تظاهرات همبستگی با زندانیان جبالیا در نوار غزه (EPA)

همگام با ایالات متحده و اتحادیه اروپا، دولت بریتانیا جنبش «حماس» را به عنوان یک سازمان «تروریستی» معرفی و آن را با شاخه‌های سیاسی و نظامی اش به‌طور کامل ممنوع می‌کند.

تاکنون تنها شاخه نظامی این جنبش در بریتانیا ممنوع بود، در حالی که در لیست سیاه سازمان‌های «تروریستی» در ایالات متحده و اتحادیه اروپا قرار داشت. بریتانیا در سال ۲۰۲۰ از اتحادیه اروپا خارج شد.

وزارت کشور بریتانیا اعلام کرد که اگر بریتانیا این نام را پس از بررسی در پارلمان که قرار است هفته آینده برگزار شود، تصویب کند، بر اساس مفاد قانون ضد تروریسم بریتانیا، هرکس به حماس تعلق داشته باشد یا این جنبش را تبلیغ کند به ۱۴ سال حبس محکوم خواهد شد.

پریتی پاتل وزیر کشور در توییتر نوشت: این جنبش «از قابلیت‌های تروریستی بزرگی برخوردار است، از جمله دسترسی به زرادخانه گسترده و پیچیده و همچنین تجهیزات تروریستی». وی افزود: «به همین دلیل است که من امروز به سمت ممنوعیت کامل (حماس) حرکت می‌کنم».

 به گزارش خبرگزاری فرانسه، پاتل در بخشی از سخنانی که روز جمعه در جریان سفر به واشینگتن ایراد خواهد کرد، حماس را نیز به «ضدیهودی بودن» متهم کرد و گفت، تحریم آن برای حفاظت از جامعه یهودی ضروری است.

 پاتل در بیانیه‌ای در حاشیه سفرش به واشینگتن گفت: ما معتقدیم که دیگر نمی‌توانیم جناح‌های نظامی و سیاسی جنبش را از هم جدا کنیم.

نفتالی بنت نخست‌وزیر اسرائیل، این اقدام را ستود و در توییتی، «حماس» را به عنوان گروهی رادیکال توصیف کرد که «به دنبال نابودی اسرائیل است».

به گزارش خبرگزاری آلمان، حماس از سوی دیگر، تصمیم بریتانیا را «سوگیری با اسرائیل و نقض مشروعیت بین‌المللی که تضمین کننده مقاومت در برابر اشغالگری است» دانست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای