ستارگان عرب و جهان در جشنواره فیلم دریای سرخ

ستارگان عرب و جهان در جشنواره فیلم دریای سرخ

چهارشنبه, 10 نوامبر, 2021 - 21:15
نشست خبری دست اندرکاران جشنواره فیلم دریای سرخ (عکس» غازی مهدی)

محمد الترکی رییس کمیته جشنواره بین المللی فیلم دریای سرخ در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «جمعی از ستارگان معروف عرب و جهان مثل یسرا و هند صبری و لیلی علوی بر روی فرش قرمز جشنواره راه خواهند رفت و نام بقیه چهره های سینمایی شرکت کننده در جشنواره بعدا اعلام خواهد شد».


جشنواره بین المللی فیلم دریای سرخ از ۶ تا ۱۵ دسامبر برگزار می شود.


الترکی توضیح داد «فیلم های معروف و مهم سینمای جهان در این جشنواره حضور خواهند داشت که برخی از آنها در فهرست اصلی جشنواره های کن و ونیز هم هستند و گروه دیگر فیلم ها نامزد اسکار امسالند».


او درباره سوژه فیلم های جشنواره خاطر نشان کرد «فیلم های کمدی و درام و واقع گرایانه و تاریخی و بیوگرافی و اجتماعی در این دوره داریم که همه با هم مثل یک دایره المعارف بزرگ هستند. برخی از این آثار از نظر فرهنگی معروف شدند و به موضوعات فرهنگی و تمدن های مختلف پرداخته اند که همین باعث پر رنگ شدن نقش سازنده صنعت سینما می شود».


الترکی در ادامه گفت «ما روایت ها و داستان های حماسی و برجسته تاریخی فراوانی داریم که در رده فیلم های هم طراز در جهان هستند. ما برای بروز و نشان دادن این جنبه تمرکز و تلاش می کنیم».


آنطوان خلیفه مدیر برنامه عربی و فیلم کلاسیک جشنواره بین المللی فیلم دریای سرخ در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «چهره های با استعداد سعودی در حوزه سینما که مجال مهارت آموزی و تحصیلات آکادمیک نداشتند ستودنی هستند. سند پنج ساله سینمایی در سعودی منجر به مهارت آموزی این شخصیت ها می شود چون برنامه ها و کارگاه های آموزش فیلمنامه نویسی و مهارت آموزی برای ارتقای سطح کارگردانی و بازیگری و فیلم نامه و تصویربرداری برگزار می کند و بدین ترتیب صنعت سینمای سعودی وارد عرصه رقابت بین المللی می شود».


خلیفه با تعریف و ستایش از انتخاب جده به عنوان مقر جشنواره فیلم دریای سرخ افزود «جشنواره های فیلم باید از هویت برخوردار باشند. منطقه جده قدیم به این جشنواره هویت تاریخی و اصالت می بخشد که ناشی از هویت و فضای تاریخی و اصیل و فراموش نشدنی محل برگزاری آن است».


فیلم موزیکال «سیرانو» ساخته جو رایت کارگردان بریتانیایی و برنده جایز اسکار فیلم افتتاحیه جشنواره خواهد بود. داستان این فیلم کلاسیک درباره ماجرای عشقی زیبا با نقش آفرینی پیتر دینکلیج برنده ۴ جایزه امی و هیلی بنت و کلوین هریسون جونیور است. فیلم اختتامیه جشنواره «بره المنهج» ساخته عمرو سلامه است که برای اولین بار اکران می شود. ماجد الکدوانی و عمر شریف و روبی و دینا ماهر در این فیلم نقش آفرینی می کنند.


۱۳۸ فیلم کوتاه و بلند از ۶۷ کشور به ۳۴ زبان با کارگردانی چهره های شناخته شده و بازیگری شخصیت های با استعداد که برای اولین بار معرفی می شوند در جشنواره فیلم دریای سرخ حضور دارند. ۲۵ فیلم برای اولین بار در جهان روی پرده می روند و ۴۸ فیلم برای اولین بار در جهان عرب اکران می شوند و ۱۷ فیلم برای نخستین بار در منطقه خلیج به نمایش گذاشته می شوند. شمار فراوانی از سینماگران معروف و ستارگان سینما در این جشنواره خواهند بود.


این جشنواره فرصت بزرگی برای معرفی نسل جدیدی از سینماگران با استعداد سعودی خواهد بود که با ۲۷ فیلم کوتاه و بلند در این رویداد شرکت می کنند. این فیلم ها بیانگر تنوع و نشاط جامعه سعودی بوده و موضوعاتی را برای اولین بار به مخاطبان جهانی خود معرفی می کند و دریچه ای به روی حوزه سینمایی نوین و آثار جذاب سعودی با قابلیت رقابت پذیری در جهان خواهد بود.


مسابقه فیلم های بلند و کوتاه و نمایش های فرش قرمز و نمایش های گروهی و فردی را در این جشنواره داریم و در کنار اینها برنامه های دیگری مثل «گزیده های جهان» و «سینما سعودی جدید» و «گنجینه های دریای قرمز» و «شاهکارهای عربی» و «شاهکارهای جهان» و «نسل نوین» و «سینمای تعاملی» برگزار می شود.


۱۸ فیلم کوتاه و ۱۶ فیلم بلند در بخش مسابقات بر سر دریافت جایزه الیسر با هم رقابت می کنند که شاهکارهای سینمای آسیا و آفریقا و جهان عرب را در بر می گیرد. فهرست برندگان ۱۳ دسامبر اعلام می شود.


زنان در این جشنواره نقش ویژه دارند و به نشان سپاس از نقش زنان در صنعت سینما دو نفر از سینماگران معروف مورد تقدیر قرار می گیرند: هیفاء المنصور کارگردان و تولید کننده و لیلی علوی ستاره سینمای مصر.

جک لانک به خاطر نقش خود در تقویت و گسترش روابط فرهنگی و هنری بین سعودی و فرانسه و پل سازی فرهنگی بین جهان عرب و فرانسه در جشنواره مورد قدردانی قرار می گیرد. لانگ وزیر فرهنگ فرانسه و وزیر آموزش پیشین و رییس فعلی موسسه جهان عرب در فرانسه است.


 


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای