شکایت مستقل‌های انتخاباتی عراق: «کرسی‌هایمان به سرقت رفت»

شکایت مستقل‌های انتخاباتی عراق: «کرسی‌هایمان به سرقت رفت»

دوشنبه, 22 نوامبر, 2021 - 08:30

کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق اذعان کرد که شکایت‌ها نسبت به نتایج انتخابات تأثیر به سزایی در نتایج داشته‌است که به زودی اعلام می‌شود.

کمیساریای عالی انتخابات عراق اعلام کرد، نتایج نهایی دو روز پس از تصمیم‌گیری دستگاه قضائی دربارهٔ آخرین شکایت دریافت شده، اعلام می‌شود.

عماد جمیل محسن عضو تیم رسانه‌ای کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق گفت: کمیساریا پس از قطعی شدن همه شکایت‌ها از سوی هیئت قضایی، آماده اعلام نتایج انتخابات است.

وی در ادامه افزود: شکایت‌ها تأثیر به سزایی در نتایج انتخابات داشته‌است زیرا صندوق‌های رأیی که توسط هیئت قضایی ابطال شده، شمار کرسی‌ها را تغییر داده‌است اما نتایج نهایی تنها پس از اعلام آن قطعی می‌شود.

نامزدهای مستقل شکایت دارند که کرسی‌هایشان دزدیده شده‌است. حسین عرب نماینده برنده مستقل و یکی از اعضای ائتلاف عراق مستقل، به «الشرق الاوسط» می‌گوید: آنچه در واقعیت اتفاق افتاد ترور صدای مستقل‌ها بود که قابل تحمل نیست.

عرب افزود که «روند به‌طور آشکارا و شکاف گونه پیش رفت، زیرا کرسی‌های مستقل‌ها به نفع نیروهای بازنده مصادره شد». وی اظهار کرد: منتظر تصمیم نهایی کمیساریا هستیم، اگر این روند به همان شکلی که علیه مستقل‌ها انجام شد ادامه پیدا کند، احتمالاً کار خود را متوقف کرده و از کل روند سیاسی خارج خواهیم شد.

 سه کرسی از هفت درخواست تجدیدنظر از برندگان مستقل به نفع برخی از نیروهای بازنده که بیش از یک ماه است منطقه سبز در مرکز بغداد را محاصره کرده‌اند، گرفته شده‌است.

منابع سیاسی در صلاح الدین فاش کردند که ائتلاف الفتح دومین کرسی پارلمان را در استان به دست آورده‌است. ائتلاف «الفتح» به رهبری هادی العامری با کسب ۱۷ کرسی، بزرگترین بازنده انتخابات اخیر است، در حالی که اکنون تعداد کرسی‌های آن به حدود ۲۰ رسیده‌است و منتظر کرسی‌های دیگر است.

از سوی دیگر، منابع آگاه گزارش دادند که هیئت مذاکره‌کننده جریان صدر، احزاب کرد و سنی را برای جمع‌آوری ۱۸۰ کرسی در مجلس نمایندگان به منظور آماده‌سازی برای تشکیل دولت اکثریت ملی سوق داده‌است.

وی افزود: «جنبش صدر اکنون به جای ۷۳ کرسی، ۷۵ کرسی دارد، علاوه بر این که پنج نامزد مستقل نزدیک به جنبش وجود دارند که تعداد کرسی‌ها را به ۸۰ کرسی می‌رساند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای