نشست عون و بری، یخ دو طرف را ذوب کرد

نشست عون و بری، یخ دو طرف را ذوب کرد

لبنان سالگرد «استقلال» را جشن گرفت.. هراس برای موجودیت 
دوشنبه, 22 نوامبر, 2021 - 22:30
یک معترض در جریان رژه روز گذشته به مناسبت سالگرد استقلال لبنان در بیروت، بنری در مخالفت با نفوذ ایران را برافراشته است (AP)

لبنان دیروز هفتاد و هشتمین سالگرد استقلال را در فضایی پر از مشکلاتی که موجودیت آن را تهدید می کند و در بحبوحه بحران های متعدد در سطوح مختلف سیاسی و اقتصادی و روابط خارجی خود، گرامی داشت.

لبنان در یک بحران سیاسی دست و پنجه نرم می کند که مانع از تشکیل دولت می شود، به طوری که امید می رفت روند خروج از بحران اقتصادی و مالی را هدایت کند، اما به صخره تشدید اختلافات سیاسی بین احزاب قدرت برخورد کرد.

نرخ دلار دیروز در حالی به رکورد 23.5 هزار پوندی رسید که در همین زمان در سال گذشته حدود 8.5 هزار پوند و سال قبل تر 1.5 هزار پوند بود، در حالی که قیمت مشتقات برای پوشش افزایش شدید در این دوره و همچنین قیمت نان و کالای اساسی به روند صعودی خود ادامه دادند.

در حالی که جشن سالگرد استقلال محدود به یک رژه نظامی، نمادین و دیگری غیرنظامی توسط گروه های خیزش برگزار شده بود، با این حال، فرصتی برای شکستن یخ بین رئیس جمهور میشل عون، نخست وزیر نجیب میقاتی و رئیس پارلمان نبیه بری بود، که در یک نشست، اولین جلسه در نوع خود از زمان تشکیل شورای وزیران، ملاقات و در مورد مسائل باقی مانده به ویژه تعلیق هیات وزیران گفت و گو کردند. در حالی که میقاتی و عون همچنان اصرار بر تشکیل جلسه وزرا بدون هیچ گونه جزئیاتی در مورد تاریخ و راه حل مورد نظر دارند.

میقاتی پس از دیدار با عون و بری در کاخ ریاست جمهوری در بعبدا گفت که گفت وگوها جدی است. در حالی که بری فقط به این جمله اکتفا کرد: «ان شاءالله خیر است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای