«حد الطار»؛ داستان محلی از سعودی که برای رقابت در اسکار انتخاب شد

«حد الطار»؛ داستان محلی از سعودی که برای رقابت در اسکار انتخاب شد

پنجمین اثر سینمایی سعودی که برای رقابت در شاخه بهترین فیلم بین المللی برگزیده شد
جمعه, 26 نوامبر, 2021 - 10:00
  پوستر فیلم حد الطار (الشرق الاوسط)

ماجرای عشق بین «السیاف» پسر مجری حکم اعدام و «الطقاقه» دختر یک خواننده عروسی در یکی از محله های مردمی وسط ریاض آغاز می شود. این محله پر از تناقض و رمز و راز است. فیلم «حد الطار» به ناگفته های طبقه زحمتکش در دهه نود میلادی می پردازد و حالا این فیلم از سوی سازمان فیلم سعودی نماینده سینمای این کشور در شاخه فیلم برتر بین المللی اسکار شد.

احمد الملا سینماگر و عضو کمیته سعودی ویژه اسکار گفت «همه کشورها یک فیلم را برای نمایندگی در شاخه فیلم برتر غیر انگلیسی اسکار انتخاب می کنند. فهرست نهایی تعداد محدودی از نامزدهای بسیار زیاد را در برمی گیرد و فیلم حد الطار می تواند و امیدوارم در این فهرست جا بگیرد».

الملا در گفتگو با «الشرق الاوسط» توضیح داد «فیلم حد الطار بوی تاریخ و مکان های قدیمی می دهد و یک داستان انسانی عمیق درباره گروه های اجتماعی زیر دست را به تصویر می کشد و این نقطه قوت جنبه درام این اثر است. ضمنا حد الطار از نظر فنی هم دست کمی از سوژه ندارد. کمیته ویژه اسکار در سعودی به این دلایل فیلم را برگزید تا نماینده این کشور در این جوایز باشد».

از سوی دیگر، فهد الاسطاء نویسنده و منتقد سینما گفت «رقابت این فیلم سینمایی سعودی با ۶۰ فیلم دیگر برای راه یابی به پنج فیلم کاندید دستاورد بزرگی است».

او درباره احتمال برنده شدن این فیلم تاکید کرد «رقابت فیلم های سعودی با کشورهای دارای صنعت سینمایی با سابقه آسان نیست. رسیدن به مرحله «راهیابی و نمایندگی» را نباید دستکم گرفت چون تجربه صنعت سینما در سعودی هنوز محدود و نوپا است».

الاسطاء در گفتگو با «الشرق الاوسط» توضیح داد «ساخت فیلم بلند در سعودی از تقریبا ۲۰۰۵ شروع شد. ما هنوز اول خط هستیم و کارگردانان هنوز در پی شکل گیری بینش سینمایی و آزمون هستند».

او اشاره کرد «این پنجمین باری است که فیلمی از سعودی برای نمایندگی کشور در این جوایز شرکت می کند. اولین فیلم ساخته هیفاء المنصور «وجده» در ۲۰۱۳ و بعد فیلم ساخته محمود صباغ «برکه یقابل برکه» در ۲۰۱۶ و فیلم «المرشحه الثانیه» ساخته المنصور در ۲۰۱۹ و فیلم «سیده البحر» ساخته شهد امین در ۲۰۲۰ برای رقابت در شاخه «فیلم بین المللی برتر» اسکار شرکت کردند.

«حد الطار» باید با فیلم های خارجی دیگر رقابت کند و چندین مرحله تا فهرست گزیده ها می گذراند و سپس فهرست اولیه و فهرست نهایی تنظیم می شوند و برنده از سوی آکادمی علوم و هنرهای سینما که جوایز اسکار را اعطا می کند انتخاب می شود. نام فیلم برنده در مراسم ۹۴ مین دوره در لس آنجلس در ۲۷ مارس اعلام می شود».

او خاطر نشان کرد «فقط ده فیلم عربی در تمامی دوره های اسکار نامزد دریافت جایزه شدند که این میزان برای فیلم های عربی کم است. فیلم های عربی در کل چندان فرصت خوبی برای رسیدن به فهرست نهایی نامزدهای اسکار را ندارند هر چند که صنعت سینما در بسیاری از کشورهای عربی با سابقه تر از سینمای سعودی است».

الاسطاء یادآور شد «حد الطار بهترین نامزد صنعت فیلمسازی سعودی است و این فیلم دستاوردهای خوبی داشته و سال جاری جوایز متعددی دریافت کرده و استقبال خوبی در سالن های سینما هم داشته و پربیننده و پرطرفدار است. این اثر بهترین فیلمی است که می تواند نماینده سعودی در اسکار باشد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای