سعودی و فرانسه توافق‌نامه هوانوردی نظامی امضا کردند

سعودی و فرانسه توافق‌نامه هوانوردی نظامی امضا کردند

توافق «صنایع نظامی سعودی» و «ایرباس» برای راه‌اندازی یک نهاد سعودی جهت تعمیر و نگهداری و خدمات هوانوردی نظامی
شنبه, 4 دسامبر, 2021 - 15:00
بخشی از امضای توافقنامه (الشرق الاوسط)

شرکت صنایع نظامی پادشاهی عربی سعودی (SAMI)، به منظور ایجاد یک سرمایه‌گذاری مشترک در زمینه خدمات، نگهداری و تعمیر اساسی در بخش هوانوردی نظامی با ایرباس قرارداد همکاری امضا کرد.

شرکت SAMI، شریک ملی پیشرو در بومی سازی صنایع نظامی وابسته به صندوق سرمایه‌گذاری عمومی (PIF) است. این پروژه مشترک در جریان برگزاری مجمع سرمایه‌گذاری سعودی و فرانسه در حاشیه سفر امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه به پادشاهی اعلام شد.

این قرارداد توسط ولید بن عبدالمجید ابوخالد مدیرعامل شرکت صنایع نظامی سعودی و برونو ایون عضو کمیته اجرایی گروه ایرباس امضا شد.


احمد بن عقیل الخطیب رئیس هیئت مدیره شرکت صنایع نظامی سعودی (SAMI) گفت: «امضای توافقنامه برای ایجاد سرمایه‌گذاری مشترک با ایرباس یک دستاورد مهم در سفر پیشگامانه ما برای تقویت موقعیت SAMI در زمینه صنایع نظامی در سطوح محلی و منطقه ای است. این شراکت استراتژیک همچنین با چشم‌انداز SAMI برای قرار گرفتن در میان ۲۵ شرکت برتر صنایع نظامی در جهان و در راستای هدف چشم‌انداز پادشاهی ۲۰۳۰ برای بومی سازی بیش از ۵۰ درصد از هزینه‌های نظامی پادشاهی تا سال ۲۰۳۰ مطابقت دارد. این توافق بخشی از استراتژی بلندمدت ما برای ایجاد مشارکت‌های استراتژیک با شرکت‌های پیشرو بین‌المللی است که در بخش هوانوردی و فضایی فعالیت می‌کنند. ما مشتاقانه منتظر همکاری با یکدیگر برای توسعه قابلیت‌های محلی و ایجاد یک سیستم قوی و پایدار برای تعمیر و نگهداری در پادشاهی هستیم».

به نوبه خود، ولید بن عبدالمجید ابوخالد گفت: «ما از شراکت با ایرباس برای راه‌اندازی این سرمایه‌گذاری مشترک خرسندیم، که مطمئناً از تجربه گسترده و قابلیت‌های پیشگامانه ایرباس با هدف تضمین رشد سریع بخش خدمات هوانوردی نظامی در کشور پادشاهی بهره خواهیم برد. این توافقنامه علاوه بر تسریع انتقال فناوری و تخصص به پادشاهی، به تقویت زنجیره تأمین محلی و تضمین خودکفایی بخش صنایع نظامی ملی کمک خواهد کرد».


دفتر مرکزی این پروژه در ریاض مستقر است و پیش‌بینی می‌شود که فعالیت پروژه در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۲ و مشروط به اخذ تاییدیه‌های اجباری از مقامات نظارتی آغاز شود.

شرکت صنایع نظامی سعودی مالک ۵۱ درصد از سهام این پروژه و ایرباس مالک ۴۹ درصد سهام آن خواهد بود. این سرمایه‌گذاری مشترک بر ایجاد یک بخش خدمات هوانوردی قوی و پایدار با قابلیت‌های محلی تمرکز و همچنین زنجیره تأمین محلی را در این بخش تقویت خواهد کرد.

این پروژه نقشی محوری در توسعه بخش صنایع نظامی محلی به عنوان گامی در جهت دستیابی به خودکفایی در سیستم دفاعی سعودی و ایجاد فرصت‌های شغلی برای توانمندی‌های ملی و پیشبرد توسعه اقتصادی در راستای اهداف چشم‌انداز پادشاهی ۲۰۳۰ خواهد داشت.

این سرمایه‌گذاری مشترک همچنین به افزایش آمادگی عملیاتی، بهبود خدمات لجستیکی، حمایت از زنجیره تأمین، و افزایش طراحی محلی و فعالیت‌های توسعه ظرفیت و کاهش وابستگی به پشتیبانی مهندسی خارجی در سیستم صنایع نظامی در سعودی کمک خواهد کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای