تقویت حضور سیاسی و دفاعی فرانسه در خلیج

تقویت حضور سیاسی و دفاعی فرانسه در خلیج

مکرون به امارات و قطر سفر کرد.. او امروز با سفر به سعودی به این تور خلیجی پایان می‌دهد
شنبه, 4 دسامبر, 2021 - 00:00

امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه به دنبال تقویت حضور سیاسی و دفاعی کشورش در خلیج است، این امر در اظهارات وی که شامل مواضع مهم سیاسی و همچنین انعقاد قراردادهایی با امارات متحده عربی از جمله معاملات تسلیحاتی منعکس شد.

رئیس‌جمهور فرانسه روز گذشته سفر فشرده خود به خلیج را از دبی آغاز کرد که شامگاه آن به قطر رفت و در آنجا با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر این کشور گفت و گو کرد و امروز (شنبه) این تور را در پادشاهی عربی سعودی به پایان می‌رساند.

ناتالی ژولیت سناتور فرانسوی در گفت و گو با «الشرق الاوسط»، سفر مکرون به پادشاهی را مرحله جدیدی از همکاری راهبردی همه‌جانبه بین دو کشور به منظور ارتقای صلح و ثبات در منطقه عنوان کرد.

طبق برنامه، مکرون در سفر به کشورهای خلیجی دربارهٔ موضوعات استراتژیک اساسی در منطقه مانند مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، بحران لبنان، انتخابات لیبی و برنامه هسته ای ایران بحث و گفت و گو کند.

ریاست جمهوری فرانسه دیروز اعلام کرد که امارات و فرانسه تعدادی توافقنامه و یادداشت تفاهم شامل خرید ۸۰ فروند جنگنده رافال تولید شرکت فرانسوی «داسو» و ۱۲ هلیکوپتر جنگی (کاراکال) از سوی امارات امضا کرده‌اند. ارزش این دو معامله ۱۷ میلیارد یورو برآورد شده‌است.

شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی و معاون فرماندهی عالی نیروهای مسلح در نمایشگاه اکسپو دبی از مکرون استقبال کرد.

 دو طرف بر منافع مشترک خود در تقویت جنبه‌های مختلف مشارکت راهبردی و اجماع دیدگاه‌ها در خصوص اهمیت حمایت از راه حل‌ها و ابتکارات مسالمت آمیز با هدف تحکیم ارکان امنیت و ثبات در منطقه تأکید کردند.

ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه ای توافقات با امارات را «دستاورد بزرگی برای مشارکت راهبردی بین دو کشور» دانست.

مکرون همچنین به خبرنگاران در دبی گفت: «این تعهد فرانسه در منطقه و این همکاری فعال در مبارزه با تروریسم و مواضع روشنی که ما اتخاذ کرده‌ایم همگی به معنای افزایش همگرایی ما به امارات است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای