«بیانیه چهارجانبه» بین‌المللی و منطقه‌ای برای حمایت از سودان

«بیانیه چهارجانبه» بین‌المللی و منطقه‌ای برای حمایت از سودان

این بیانیه بر پایبندی به «توافق البرهان و حمدوک» تأکید کرد
جمعه, 17 دسامبر, 2021 - 13:45
عبدالفتاح البرهان و عبدالله حمدوک (AFP)

پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، ایالات متحده و بریتانیا روز گذشته (پنجشنبه)، حمایت خود را از توافق سیاسی در سودان تأکید کردند.

این توافق در ۲۱ نوامبر بین سپهبد عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیتی و عبدالله حمدوک نخست‌وزیر به منظور بازگرداندن ثبات به سودان و ادامه گذار به «مسیر دموکراتیک» منعقد شده‌است.

در بیانیه مشترک کشورهای چهارجانبه تأکید شده‌است که آخرین توافق سیاسی «اولین گام برای حل چالش‌های سیاسی در سودان» و بازگشت کشور به مرحله گذار به دموکراسی، بر اساس سند قانون اساسی ۲۰۱۹ است.

این بیانیه می‌افزاید: «ما از امضاکنندگان می‌خواهیم به تعهدات مندرج در توافقنامه سیاسی عمل کنند. در این راستا، ما از آزادی اخیر زندانیان سیاسی و تشکیل کمیته تحقیق برای اطمینان از پاسخگویی عاملان اعمال خشونت‌آمیز علیه تظاهرکنندگان قدردانی می‌کنیم».

بیانیه کشورهای «چهارگانه» خواستار تعهد به لغو «فوری» وضعیت فوق‌العاده و تشویق «پیشرفت زودهنگام» به سمت تشکیل یک دولت غیرنظامی متشکل از کارشناسان مستقل در راستای بیانیه سیاسی توافقنامه ۲۱ نوامبر شد.

همچنین بر اهمیت دعوت از همه گروه‌های غیرنظامی و نظامی برای مشارکت در روند گفت و گو به منظور تدوین منشوری جدید در راستای موفقیت دوره دولت انتقالی تأکید کردند.

کشورهای «چهارگانه» آمادگی خود را برای حمایت از همه کسانی که برای انتقال دموکراتیک در سودان و مشارکت واقعی بین همه نهادها با هدف دستیابی به انتخابات آزاد و عادلانه و کمک به سودان برای دستیابی به ثبات سیاسی و بهبود اقتصادی تلاش می‌کنند، تأکید کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای