رونمایی از جاذبه های پایتخت سعودی برای میزبانی «اکسپو ۲۰۳۰»

رونمایی از جاذبه های پایتخت سعودی برای میزبانی «اکسپو ۲۰۳۰»

سعودی برنامه میزبانی اکسپو ۲۰۳۰ را ارائه و با روسیه و ایتالیا و کره جنوبی و اوکراین رقابت می کند
شنبه, 18 دسامبر, 2021 - 09:30
  برنامه میزبانی اکسپو ۲۰۳۰ در ریاض ارایه شد (الشرق الاوسط)

دولت سعودی پنجشنبه (۱۶ دسامبر) با ارایه برنامه برگزاری اکسپو ۲۰۳۰ در مجمع عمومی اداره بین المللی نمایشگاه ها به امکانات گسترده اقتصادی و زیست محیطی و اجتماعی در ریاض اشاره کرد. ریاض سریع تر از شهرهای دیگر دنیا به سوی توسعه هر چه بیشتر و مدرن شدن پیش می رود و این یکی از مزایای ریاض برای میزبانی اکسپو ۲۰۳۰ است. 

جلسه مجمع عمومی اداره بین المللی نمایشگاه ها به صورت مجازی در پاریس برگزار شد.

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبد العزیز ولیعهد سعودی اکتوبر از نامزدی ریاض برای برگزاری اکسپو ۲۰۳۰ خبر داد. کمیسیون سلطنتی شهر ریاض برنامه خود برای برگزاری این رویداد را ارایه کرد تا ارزیابی و بررسی برنامه های ارایه شده از سوی نامزدها شروع شود. نتایج این ارزیابی پنج مرحله ای با جلسه رای گیری در پایان ۲۰۲۳ اعلام می شود.

سعودی صحنه تحولات و پیشرفت سریع و دستاوردهای عظیم در برنامه ها و پروژه های اقتصادی و زیست محیطی و اجتماعی و علمی و فناوری و سرمایه گذاری و تجاری و غیره است و برنامه ها در راستای تامین کلیه اهداف سند ۲۰۳۰ ادامه دارد.

فهد الرشید رییس اجرایی کمیسیون سلطنتی شهر ریاض گفت «کره جنوبی و ایتالیا و اوکراین و روسیه و سعودی اعلام آمادگی در این رقابت را ارایه کرده اند. شهر انتخابی فرصت بی نظیری برای معرفی دستاوردهای به روز علمی و فناوری و فرهنگ و دستاوردهای مهم تمدن و زیست محیطی و اجتماعی و اقتصادی دارد».

فهد الرشید در جلسه ای که با حضور ۱۷۰ کشور عضو اداره بین المللی نمایشگاه ها برگزار شد گفت «اکسپو ۲۰۳۰ با پایان مهلت تحقق برنامه های سند چشم انداز ۲۰۳۰ همزمان شده و فرصتی بی نظیر برای معرفی دستاوردهای کشور و تبادل تجارب ارزشمند این تحول بی سابقه خواهد بود. ما برخی از این دستاوردها را برای ارایه راهکارهای سازنده مشکلات مهم جهان به اشتراک می گذاریم».

الرشید در ادامه گفت «پیام ولیعهد خطاب به اداره بین المللی نمایشگاه ها این بود که دنیای کنونی در حال تحول است و ما نیاز مبرم به همبستگی و همیاری داریم و این اظهارات الهام بخش موضوع پیشنهادی سعودی برای اکسپو ۲۰۳۰ به عنوان «عصر تحول: کره زمین را به سمت آینده می بریم» شد.

او در این جلسه مجازی به معرفی جاذبه های ریاض و تنوع زیستی و مناطق گسترده و زیبای بیابانی و کوه های سرسبز عسیر و مناطق ساحلی دریای سرخ و صخره های مرجانی کم نظیر و جاذبه های باستانی شگفت انگیز در العلا پرداخت و گفت کاروان های تجاری در دوره باستان در قرن های متمادی گنجینه باستانی بی نظیری مثل صخره نگاره های گوناگون و گور دخمه ها را در این منطقه به جا گذاشتند.

او یادآور شد « ریاض سریع تر از شهرهای دیگر دنیا به سوی توسعه هر چه بیشتر و مدرن شدن پیش می رود. جمعیت این شهر از ۱۵۰ هزار نفر در ۱۹۵۰ به ۸ میلیون نفر رسیده است. این تحول در ریاض موجب جهش اقتصادی شهر شد و تولید داخلی ریاض به ۲۰۰ میلیارد دلار رسید و ۴۶ امین شهر اقتصادی قدرتمند جهان شد».

از سوی دیگر، الرشيد چکیده ای از پروژه های کلان در دست اجرا در شهر ریاض ارایه کرد و گفت «این پروژه ها باعث می شوند تا ریاض به یکی از ده شهر قدرتمند اقتصادی جهان تبدیل شد و میزبان مثال زدنی اکسپو خواهد بود».

الرشید به برنامه های بلندپروازانه ریاض در قالب برنامه راهبردی ریاض پایدار مثل کاهش مصرف انرژی و بازیافت آب و زباله اشاره کرد و گفت «این برنامه ها باعث می شود تا ریاض از طریق کاهش قابل ملاحظه انتشار گازهای کربنی به یک شهر پایدار تبدیل شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای