ناآرامی‌های طرابلس انتخابات را به مخاطره می‌اندازد

ناآرامی‌های طرابلس انتخابات را به مخاطره می‌اندازد

ترکیه انتقال مزدوران را به حالت تعلیق درآورد
جمعه, 17 دسامبر, 2021 - 00:00
نیروهای امنیتی دیروز از ساختمان کمیسیاریای عالی انتخابات ملی در بنغازی محافظت می‌کنند (رویترز)

در حالی که طرابلس پایتخت لیبی به شکلی بی‌سابقه شاهد ناآرامی‌هایی است که ممکن است برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی را که قرار است هفته آینده برگزار شود، را به مخاطره بیندازد، یکی از اعضای کمیساریای انتخابات از احتمال تعویق رای‌گیری خبر داد.

درگیری‌های مسلحانه شامگاه چهارشنبه میان محافظان شورای ریاست‌جمهوری و افراد مسلحی که قصد حمله به مقر این شورا در طرابلس، پایتخت این کشور را داشتند، رخ داد. در این میان، تحرکات شبه نظامیان مسلح در مناطق جداگانه دیگری نیز گزارش شده‌است.

این درگیری‌ها در پی برکناری عبدالباسط مروان از سمت فرماندهی منطقه نظامی طرابلس صورت گرفت.

محمد المنفی رئیس شورای ریاست جمهوری و عبدالحمید الدبیبه رئیس دولت وحدت ملی، در مورد این تحولات که خشن‌ترین اتفاقات در نوع خود از زمان به قدرت رسیدن آنها در ماه مارس گذشته به‌شمار می‌رود، سکوت کردند.

در همین حال، ترکیه انتقال مزدوران سوری خود به لیبی و از لیبی را به حالت تعلیق درآورد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه به نقل از منابع «موثق» اعلام کرد که مقامات ترکیه دستور تعلیق انتقال و اخراج مزدوران سوری تحت حمایت آنکارا را صادر کرده‌اند.

این سازمان به فرماندهان مزدوران خود در لیبی اطلاع داد که از سرگیری انتقال اسناد و اخراج به این سو و آن سو پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری در لیبی ادامه خواهد یافت.

تعداد مزدوران سوری وابسته به ترکیه که در لیبی باقی مانده‌اند، ۷ هزار جنگجوی وابسته به ارتش ملی سوریه، که متشکل از گروه‌های مسلح سوری وفادار به آنکارا است، تخمین زده می‌شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای