الدرعیه به عنوان پایتخت فرهنگی جهان عرب برای سال ۲۰۳۰ انتخاب شد

الدرعیه به عنوان پایتخت فرهنگی جهان عرب برای سال ۲۰۳۰ انتخاب شد

به دلیل نمادگرایی جاودانه آن در سطح فرهنگ داخلی و منطقه ای
دوشنبه, 20 دسامبر, 2021 - 18:45
انتخاب الدرعیه به عنوان پایتخت فرهنگ عربی به دلیل تاریخ قابل توجه و میراث تمدنی آن (واس)

سازمان آموزش، فرهنگ و علوم جهان عرب (الکسو) از انتخاب شهر «الدرعیه» در سعودی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان عرب برای سال ۲۰۳۰ به دلیل نمادهای جاودانه آن در سطح فرهنگی داخلی و منطقه ای و داشتن میراث تمدنی تأثیرگذار خبر داد.


این شهر پس از تأیید وزرای فرهنگ جهان عرب در نشست سالانه آنها زیر چتر سازمان الکسو که از ۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱ در دبی امارات برگزار شد، به عنوان پایتخت عربی و پس از حمایت کمیته دائمی فرهنگ سازمان از این رای انتخاب شد.


این دومین بار است که یک شهر سعودی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان عرب انتخاب می‌شود. پیشتر ریاض، پایتخت سعودی در سال ۲۰۰۰ برای این منظور انتخاب شده بود.

شاهزاده بدر بن عبدالله بن فرحان وزیر فرهنگ سعودی تأکید کرد که انتخاب الدرعیه در غرب ریاض به عنوان پایتخت فرهنگی جهان عرب برای سال ۲۰۳۰ ادامه دهنده مسیر ریاض در این عرصه و آنچه که در طول قرن‌ها غنای تاریخی و تمدنی تولید کرده‌است. غنایی که آن را به برجسته‌ترین مکان‌های تاریخی که مملو از جنبش‌های عظیم با تأثیر فرهنگی است که برای همیشه ماندگار است تبدیل کرد.


وی انتخاب شهری از سعودی برای پایتختی فرهنگی جهان عرب برای سال ۲۰۳۰ را همسو با چشم‌انداز ۲۰۳۰ ریاض عنوان کرد.

الدرعیه در حال حاضر با دستور سلطنتی، به یک کارگاه بزرگ برای ایجاد اداره توسعه دروازه الدرعیه در سال ۲۰۱۷ برای برجسته کردن آن در میان «بزرگترین پروژه‌های بزرگ سعودی» برای تبدیل آن به یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری فرهنگی جهانی را تجربه می‌کند.

انتخاب الدرعیه به عنوان پایتخت فرهنگ عربی در سال ۲۰۳۰ شامل سازماندهی رویدادهای بسیاری از جمله برنامه‌های فرهنگی، کارگاه‌های هنری، ویژه تئاتر و سینما، جشنواره‌ها، مسابقات و هفته‌های فرهنگی می‌شود.


شاهزاده بدر بن فرحان، وزیر فرهنگ و رئیس کمیته ملی آموزش، علم و فرهنگ، از خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز و شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد، معاون رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی به دلیل «پشتیبانی از فرهنگ سعودی در همه زمینه‌ها» تشکر و قدردانی کرد.


سازمان آموزش، فرهنگ و علوم عرب (ALECSO) پایتخت‌های عربی برای فرهنگ انتخاب می‌کند و آن را از طریق «کمیته دائمی فرهنگ» مورد بحث قرار می‌دهد و سپس نظرات خود را به کنفرانس سالانه وزرای فرهنگ عربی برای تصویب پایتخت‌های فرهنگی عرب ارائه می‌دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای