بندر لاذقیه هدف حمله «فوق‌العاده دقیق» اسرائیل قرار گرفت

بندر لاذقیه هدف حمله «فوق‌العاده دقیق» اسرائیل قرار گرفت

براساس تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای
جمعه, 31 دسامبر, 2021 - 00:45
تصاویر ماهواره‌ای، دود بر فراز منطقه مورد هدف بمباران بندر لاذقیه در روز چهارشنبه، یک روز پس از حمله اسرائیل را نشان می‌دهد (پلانت لبز پی‌بی‌سی - AP)

تصاویر ماهواره‌ای که این هفته از بندر لاذقیه در سوریه به دست آمد، آهن‌پاره‌هایی را که از آنها دود به هوا می‌رود، نشان می‌دهد. به نوشته آسوشیتدپرس در روز پنجشنبه، این تصاویر ماهواره‌ای پس از حمله موشکی گزارش‌شده اسرائیل و ساعاتی پس از آنکه آتش‌نشانان آتش‌سوزی عظیمی را در بندر مهار کردند، گرفته شد.

آسوشیتدپرس می‌نویسد حمله روز سه‌شنبه که از دریای مدیترانه انجام شد، یکی از بزرگ‌ترین حملاتی بود که اسرائیل به سوریه انجام داد و آتشی را در پایانه کانتینری شعله‌ور کرد که ساعت‌ها ادامه داشت و خسارات مادی قابل توجهی ایجاد کرد.

آن حمله به بیمارستان و اداره‌های مجاور بندر آسیب رساند و همچنین شیشه‌های ساختمان‌های مسکونی و خودروهای پارک شده در منطقه نزدیک بندر را شکست. صدای انفجار کیلومترها دورتر شنیده شد.

این دومین حمله از این دست به تأسیسات بندر در ماه جاری میلادی بود.

بیشتر واردات به سوریه از طریق بندر لاذقیه انجام می‌گیرد، کشوری که طی یک دهه جنگ داخلی و تحریم‌های اعمال شده توسط غرب، ویران شده‌است. حمله دیگری نیز در هفتم دسامبر (۱۶ آذر) صورت گرفت. رسانه‌های سوریه آن زمان گزارش دادند که هواپیماهای جنگی اسرائیل به پایانه کانتینری حمله، و آتش‌سوزی بزرگی را ایجاد کردند.

عکس‌های ماهواره‌ای شرکت پلانت لبز پی‌بی‌سی که روز پنجشنبه به آسوشیتدپرس رسید، دود شدیدی را در روز چهارشنبه بر فراز پایانه کانتینری نشان می‌دهد. این دودها احتمالاً از کانتینرهایی است که در حمله مورد اصابت قرار گرفتند. تصاویر نشان می‌دهد که حمله با دقت بالا بوده که ظاهراً هدف آن یک کانتینر بوده‌است.

یک مقام ارتش سوریه گفته‌است که موشک‌های اسرائیلی از دریا در غرب لاذقیه شلیک شد و به ترمینال اصابت کرد و آتش شعله‌ور شد.

رئیس اداره آتش‌نشانی لاذقیه، محمد جعفر، نیز گفت: ۱۲ ماشین آتش‌نشانی ساعت‌ها برای مهار آتش تلاش کردند. او گفت، کانتینرهایی که مورد اصابت قرار گرفتند حاوی قطعات یدکی خودرو و روغن بودند، اما این حمله تلفات جانی نداشته‌است.

ارتش اسرائیل که به ندرت در مورد حملات خاص یا دربارهٔ جزئیات چنین عملیاتی صحبت می‌کند، از اظهار نظر در مورد حمله گزارش شده اخیر به بندر لاذقیه خودداری کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای