منطقه حفاظت شده «شرعان»؛ قطب جدید گردشگری حیات وحش در العلا

منطقه حفاظت شده «شرعان»؛ قطب جدید گردشگری حیات وحش در العلا

یکشنبه, 2 ژانویه, 2022 - 21:30
کوه های «الرقاصات» ظاهری شبیه رقص چند دختر با یک قطعه موسیقی دارند

قدمت و ریشه تاریخ کهن انسانی و طبیعی در العلا بر کسی پوشیده نیست اما العلا در کنار این تاریخ زمین های وسیع و گسترده دارد که تورهای سافاری را لذت بخش می کند. مناطق و گنجینه های طبیعی و بخش های بکر و دست نخورده در منطقه حفاظت شده یکهزار و ۵۰۰ کیلومتری شرعان حرف ندارند و مسئولان برای احیا و حفاظت از گونه های زیستی بومی العلا تلاش می کنند.

ما گروه «الشرق الاوسط» هم تور سافاری داشتیم و با یک جیپ صحرا از تپه القلیبه راه افتادیم و در سفر سه ساعته کل این منطقه را گشتیم. در ابتدا تعهد کتبی دادیم که نظافت مکان را حفظ می کنیم و آشغال نمی ریزیم و از مسیرهای مشخص شده منحرف نمی شویم. این چند توصیه اجباری برای حفظ گونه های زیستی و گیاهی و حیوانات منطقه اجرا می شود.

سفر از نزدیکی نقش و نگارهای تاریخی آغاز شد و تورلیدرها درباره پیشینه تاریخی و ماهیت آنها در منطقه «نقش العربه» توضیح دادند. نقش و نگارهای کمیاب که ظاهری شبیه انسان و حیوانات دارند در این منطقه به چشم می خورند. برخی از آنها هم عبارت از شکل های نمادین هستند.
تور لیدرها داستان های فراوانی درباره صخره نگاری های تاریخی و کمیاب در شرعان بازگو می کنند


استراحت کوتاهی کردیم. تورلیدرها چای آویشن وحشی در طبیعت تهیه کرده که بوی دلپذیری دارد. این آویشن در منطقه شرعان کشت می شود. بازدید کنندگان چای با طعم گیاهان بومی منطقه می نوشند. بعد دوباره راه افتادیم: تپه الجنب و روضه الناقه و روستای گلی و قبر سلطان. در پایان سفر نوبت مرکبات خوشمزه العلا می رسد. درخت های پرتقال ورودی منطقه شرعان را احاطه کرده و بازدید کنندگان طعم آن را می چشند.

جالب این بود که راننده برای کاهش آثار آلاینده ها در این منطقه در مسیر مشخص و از لابه لای دره های عمیق و کوه های سرافراز و پستی و بلندی های نفسگیر و زیبا رانندگی می کند. این منطقه باستانی راوی پیشینه عرب های باستان در شبه جزیره عرب است و گونه های حیوانی متنوع در فراز و نشیب های هیجان انگیز آن زندگی می کنند.


سازه های صخره ای کوه های منطقه حفاظت شده شرعان شگفت انگیزند و تمامی آنها با توجه به ظاهرشان نامگذاری شده اند؛ مثل کوه «الوجه» که ظاهری مثل چهره کسی دارد که به رو به رو خیره شده است. این کوه جالب توجه نگین شناخته شده العلا و الهام بخش طراحان مد و قطعات یادگاری شده است.


رشته کوه های «الرقاصات» با منحنی های شبیه هم ظاهری مثل دختران رقصان دارند.
کوه های منطقه حفاظت شده شرعان به صورت حیرت انگیزی به وجود آمدند


«الحب» نام دو کوهی است که همدیگر را در آغوش گرفته اند و فضای رمانتیک در دل بیابان ایجاد کرده اند.

کوه «الحامل» شبیه زن باردار با شکم برجسته است. کوه های بسیار دیگری هستند که همه آنها مثل آثار هنری در دل طبیعت خودنمایی و گردشگران را جذب می کنند.

حیات وحش متنوع منطقه حفاظت شده شرعان توجه برانگیز است؛ شترمرغ گردن قرمز و بز نوبی و آهوی کوهی از جمله گونه های این منطقه هستند. شرعان همچنین پناهگاه و زیستگاه مثال زدنی برای حیوانات دیگری مثل خرگوش و خرگوش کوهی و انواع پرندگان همچون زنبورخوار سبز و لارک تاج دار و عقاب ها است.

گرگ های عربی در معرض انقراض و آهوها و روباه های دارای خز قرمز با گوش های بزرگ در منطقه حفاظت شده شرعان پرسه می زنند و این نشان می دهد که اکوسیستم این منطقه درست کار می کند. در این میان ببرهای عربی در معرض انقراض از همه دلرباتر هستند. مسئولان در شرعان در صدد احیای نظام زیستی سالم در راستای تولید مثل این حیوانات نادر و حتی بازگشت گربه های غول پیکر هستند.


سازه های صخره ای این رشته کوه ها بازدیدکنندگان منطقه حفاظت شده شرعان را شگفت زده کرده استمسئولان سافاری معمولا توصیه می کنند که گردشگران لباس راحت و آستین بلند بپوشند و کلاه و عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب و یک کت ضخیم برای اول صبح های زمستان که هوا سرد است به همراه داشته باشند و از مناظر شگفت انگیز و کوه های بلند و صخره های سرخ و بیابان وسیع و دره های پر از گل های وحشی لذت ببرند چون این منطقه حفاظت شده پر از گنجینه های طبیعی است.

بناست که ژان نوول معمار معروف جهان در آینده یک استراحتگاه لوکس در منطقه حفاظت شده شرعان طراحی کند که معماری آن را از بیابان ها و تاریخ و فرهنگ بی نظیر و باشکوه العلا گرفته و توجه به معیارهای اکوتوریسم پایدار یکی از ویژگی های اصلی این مجموعه خواهد بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای