حمدوک استعفا کرد: تلاش کردم تا کشور را از خطر سقوط دور نگهدارم

حمدوک استعفا کرد: تلاش کردم تا کشور را از خطر سقوط دور نگهدارم

تجمع دوباره در مقابل کاخ.. پلیس با گاز اشک‌آور آنها را متفرق کرد.. دو معترض کشته شدند.
دوشنبه, 3 ژانویه, 2022 - 00:00

عبدالله حمدوک نخست‌وزیر سودان استعفای خود را از سمت نخست‌وزیری این کشور اعلام کرد و گفت، من تلاش کردم تا سودان را از خطر سقوط به سمت فاجعه در امان نگه دارم. 

حمدوک در سخنانی از طریق تلویزیون دولتی اظهار کرد: دولت انتقالی با همه چالش‌ها مقابله کرد و با چالش‌های عظیمی روبرو شد که مهم‌ترین آنها انزوای بین‌المللی و بدهی ها است. او افزود: «ما تلاش کردیم کشور را از انزوای بین‌المللی خارج کنیم و دوباره آن را به جامعه بین‌المللی بازگردانیم».

وی ادامه داد: «افق گفت‌وگو بین همه مسدود و در نهایت باعث شد روند گذار شکننده و پر از موانع و چالش باشد». حمدوک اضافه کرد: توافق سیاسی تلاشی برای کشاندن طرف ها به میز گفت و گو بود. او خواستار پرهیز از خشونت و تفرقه برای رقم زدن پیروزی در سودان جدید شد.

نخست وزیر مستعفی تاکید کرد که نیروهای مسلح سودان نیروهای مردمی هستند که امنیت و حاکمیت آن را صیانت می کنند و بحران بزرگ سودان یک بحران سیاسی و تقریباً فراگیر است.

اعلام استعفای حمدوک پس از آن صورت می گیرد که هزاران سودانی روز یکشنبه به سمت کاخ ریاست جمهوری در خارطوم راهپیمایی کردند و با گاز اشک آور توسط نیروهای امنیتی سودان روبرو شدند. در این میان، همه وسائل ارتباطاتی قطع شد و استقرار نیروهای مسلح افزایش یافت.

کمیته پزشکان سودان در این باره اعلام کرد، در جریان تظاهرات جدید دو تن از تظاهرکنندگان مخالف کودتای نظامی به ضرب گلوله نیروهای امنیتی در خارطوم کشته شدند.

کمیته پزشکان اظهار کرد: یکی از قربانیان به ضرب گلوله به سینه‌اش در جریان مشارکت در تظاهرات میلیونی دوم ژانویه در ام درمان کشته شد.

به گفته پزشکان، تعداد کشته‌شدگان اخیر، تعداد تلفات معترضان پس از کودتا را به حداقل 56 نفر و صدها زخمی رساند.


بخشی از تظاهرات دیروز در خارطوم (AFP)


به گفته کمیته مرکزی پزشکان سودان، معترض دوم بر اثر اصابت باطوم نیرو‌های امنیتی با ناحیه سر کشته شده است.

مقامات سودانی صبح دیروز پل های هایی که مناطق مختلف خارطوم را به هم مربوط می کنند، بستند و نیروها با خودروهای زرهی در پایتخت مستقر شدند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای