مرگ یک مقام اسرائیلی زخم یهودیان عراق را تازه کرد

مرگ یک مقام اسرائیلی زخم یهودیان عراق را تازه کرد

سه شنبه, 4 ژانویه, 2022 - 00:00

مرگ مردخای بن فورات افسر ارشد اطلاعاتی و وزیر سابق اسرائیل در سن 98 سالگی، زخم های یهودیان عراقی الاصل در این کشور عبری را دوباره تازه کرد؛ کسانی که امروزه تعداد آنها حدود نیم میلیون نفر اعلام شده است.

ژنرال بن فورات که در سال 1923 در عراق به دنیا آمد، از زمان مهاجرت خود به فلسطین در سال 1945، فرمانده گروهان سازمان «هگانا» در جنبش صهیونیستی بوده است. وی پس از تأسیس اسرائیل در سال 1948 به فعالیت های اطلاعاتی خود ادامه داد و هنگامی که رهبری صهیونیسم متوجه شد که یهودیان از ترک سرزمین عراق و مهاجرت به اسرائیل خودداری می کنند، نقشه ای اندیشیدند تا آنها را وادار به خروج کنند. خود بن فورات فرماندهی این عملیات را بر عهده گرفت و به بغداد نفوذ کرد. او سازماندهی یک جنبش صهیونیستی را در آنجا آغاز کرد و توانست مهاجرت 10 هزار یهودی به اسرائیل را سازماندهی کند. به خاطر این موفقیت به او جایزه اسراییل اعطا شد. بن فورات تلاش کرد تا پس از پیروزی انقلاب خمینی عملیات مشابهی را در ایران انجام دهد تا یهودیان ایران را خارج کند. او سپس به یک رهبر سیاسی جناح راست تبدیل شد و سمت معاون رئیس کنست و وزیر حمل و نقل در دولت اسحاق شامیر را بر عهده گرفت.

اما داستان موفقیت مردخای در مهاجرت 120 هزار یهودی از عراق، حاوی داستان های پنهان بسیاری است. مهم ترین آنها این است که صهیونیسم چندین عملیات بمباران و خرابکارانه را در محله ها و نزدیک خانه های یهودیان عراقی با هدف راه اندازی جنگی علیه یهودیان که آنها را بترساند و آنها را مجبور به ترک اسرائیل کند، ترتیب داد. خود بن فورات به همراه سایر رهبران مانند شلومو هیلل بر این اقدامات نظارت داشت.

بر اساس بسیاری از روایت های اسرائیلی، نوری السعید نخست وزیر وقت عراق، با تصویب یک سری قوانین تبعیض آمیز علیه یهودیان و مجموعه ای از بیانیه های ضد یهودی، در این کارزار مشارکت داشت و حتی دستور دستگیری و تعقیب آنها را صادر کرده بود.

با این حال، یهودیان عراقی که امروز حدود نیم میلیون نفر از جمعیت اسرائیل را تشکیل می دهند، این تجربه را با درد و رنج مرور  می کنند و می گویند که قصد خروج از کشور خود را نداشتند. هنگامی که اسرائیل تأسیس شد، آنها به ساخت و ساز و تجارت ادامه دادند و مدارس، کنیسه ها، مؤسسات و بسیاری از مراکز اقتصادی را تأسیس کردند، اما شرایط به وجود آمده؛ نقشه صهیونیست ها از یک سو و تحرکات علیه آنها از سوی دیگر، آنها را از عراق فراری داد.

با این حال، آنها در اسرائیل به عنوان یک جامعه منسجم به کار خود ادامه دادند، بنابراین میراث عراقی و فرهنگ عربی خود را حفظ کردند و تعدادی از نویسندگان آنها به نوشتن به زبان عربی ادامه دادند. امروزه آنها در اقتصاد مالی (بانک ها، بورس و شرکت های بیمه) در اسرائیل حضور برجسته ای دارند. در فرهنگ نیز بسیاری از آنها (همچون نویسنده سامی مایکل رئیس انجمن حقوق بشر)، خود را «یهودیان عرب» می دانند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای