ناآرامی در قزاقستان؛ ۱۸ نیروی امنیتی کشته و ۷۰۰ نفر زخمی شدند

ناآرامی در قزاقستان؛ ۱۸ نیروی امنیتی کشته و ۷۰۰ نفر زخمی شدند

پنجشنبه, 6 ژانویه, 2022 - 16:00
درگیری بین معترضان و نیروهای امنیتی در آق‌تَپه قزاقستان (رویترز)

وزارت کشور قزاقستان امروز پنجشنبه اعلام کرد که در جریان موج اعتراض‌های گسترده در این کشور، ۱۸ نیروی امنیتی کشته و بیش از ۷۰۰ نیروی دیگر زخمی شدند.

منابع دولتی قزاقستان پیش از این اعلام کرده بودند، در جریان ناآرامی‌های ۳ روز گذشته در این کشور دستکم ۱۳ نیروی پلیس کشته و ۳۵۳ نیروی پلیس زخمی شده‌اند. در مقابل، ده‌ها از معترضان کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این منبع افزود، تعداد افراد بازداشت شده در جریان ناآرامی‌ها در قزاقستان به ۲ هزار و ۲۹۸ نفر رسیده‌است.

تظاهرات این هفته در سراسر این کشور ۱۹ میلیون نفری در اعتراض به قیمت بالای گاز مایع که به‌طور گسترده برای سوخت خودروها در غرب کشور استفاده می‌شود، برگزار شد.

هزاران نفر در آلماتی، بزرگترین صادرکننده نفت و گاز در قزاقستان، و در استان غربی مانگیستاو به خیابان‌ها آمدند و گفتند که افزایش قیمت‌ها با توجه به ذخایر عظیم انرژی قزاقستان ناعادلانه است.

در این شهر تظاهرکنندگان به ساختمان‌های دولتی از جمله شهرداری و ساختمان ریاست جمهوری حمله کردند و آن‌ها را به آتش کشیدند.

نیروهای امنیتی با شلیک گلوله‌های جنگی پاسخ دادند. به گفته مقامات «ده‌ها» کشته و بیش از هزار نفر زخمی شدند.

به نقل از خبرگزاری‌ها، وزارت کشور این کشور اعلام کرد: بدترین وضعیت در آلماتی است، جایی که عناصر مسلح ساختمان‌های موسسات مالی، سازمان‌ها و ایستگاه‌های تلویزیونی را تصرف کرده و تا حدی تخریب کرده‌اند. وی افزود: یک جاده و یک راه‌آهن در غرب کشور نیز قطع شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای