«ائتلاف»: ربودن کشتی‌های از سوی حوثی‌ها توسط سپاه طراحی شده بود

«ائتلاف»: ربودن کشتی‌های از سوی حوثی‌ها توسط سپاه طراحی شده بود

ارائه مستنداتی از بمب‌گذاری قایق‌ها برای تهدید ناوبری بین‌المللی در دریای سرخ
شنبه, 8 ژانویه, 2022 - 18:30
تصاویری از شبه نظامیان حوثی که کشتی‌های تجاری را در دریای سرخ هدف قرار می‌دهند (ائتلاف)

ائتلاف حمایت از مشروعیت در یمن با اعلام این که شبه نظامیان حوثی به نقض ناوبری بین‌المللی در دریای سرخ ادامه می‌دهند، تأکید کرد که حملات دزدی دریایی کشتی‌ها از سوی حوثی‌ها توسط سپاه پاسداران ایران طراحی شده بودند.

«ائتلاف» امروز (شنبه) در یک کنفرانس مطبوعاتی در بندر الحدیده افزود که شبه نظامیان با عملیات دزدی دریایی در آب‌های بین‌المللی قوانین بین‌المللی را نقض کرده‌اند.


«ائتلاف» فاش کرد که شبه نظامیان ۴۳۲ موشک بالستیک از الحدیده به اضافه ۱۰۰ قایق بمب‌گذاری شده برای هدف قرار دادن ناوبری در دریای سرخ پرتاب کردند.


ائتلاف از ۱۳ تجاوز به کشتی‌های تجاری توسط شبه نظامیان حوثی از الحدیده و انهدام ده‌ها مین کار گذاشته شده توسط شبه نظامیان در دریای سرخ خبر داد.


ائتلاف حمایت از مشروعیت در یمن اعلام کرد که شبه نظامیان قصد داشتند کشتی «روابی» را که پرچم امارات را حمل می‌کند در آب‌های بین‌المللی مورد حمله و ربایش قرار دهند. ائتلاف گفت: کشتی «روابی» برای آسیب دیدگان توفان در جزیره سقطری کمک حمل می‌کرد.


«ائتلاف» با پخش ویدئویی نشان داد که شبه نظامیان حوثی به لوکوموتیو «رابغ ۳» در جنوب دریای سرخ حمله کردند و نفتکش سعودی «بقیق» را در دریای سرخ هدف قرار دادند.


سرتیپ ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف حمایت از مشروعیت در یمن، اظهار کرد که تجاوزات حوثی‌ها تهدیدی از سوی ایران برای کشتیرانی بین‌المللی است.


سخنگوی ائتلاف همچنین اسامی شرکت کنندگان در عملیات دزدی دریایی حوثی‌ها در دریای سرخ را منتشر کرد و اضافه کرد: تروریست منصور السعدی مسئول دزدی دریایی حوثی‌ها از بندر الحدیده است. همچنین «حسن ایرلو سفیر سابق ایران در یمن، بر عملیات دزدی حوثی‌ها نظارت می‌کرد».


وی همچنین اشاره کرد که ناو ایرانی ساویز یک کشتی نظامی با پوشش غیرنظامی برای انتقال تسلیحات ایران به الحدیده است.

سخنگوی «ائتلاف» مجموعه‌ای از عکس‌ها از سلاح‌هایی را نشان داد که ایران سعی کرده از طریق الحدیده به حوثی‌ها قاچاق کند. وی گفت که ایرانی‌ها از طریق بندر الحدیده سلاح و موشک در اختیار حوثی‌ها قرار دادند.


وی با نمایش تصاویر ویژه از موشک‌های بالستیک در این بندر، بندر الحدیده را اصلی‌ترین بندر پذیرش موشک‌های بالستیک ایران دانست، افزود: موشک‌های ایرانی قبل از انتقال به سایت‌های دیگر در این بندر مونتاژ می‌شوند.


در ادامه، محل انبارهای حوثی‌ها برای موشک‌های بالستیک ایران در نزدیکی الحدیده به نمایش گذاشته شد. طبق این گزارش، حوثی‌ها موشک‌های ایران را قبل از انتقال به صنعا در تونل‌های نزدیک الحدیده ذخیره می‌کنند.

در همین حال، ائتلاف حمایت از مشروعیت مستندات و شواهدی مبنی بر استخدام و به‌کارگیری کودکان برای تهدید و دزدی دریایی کشتی‌های بین‌المللی از سوی شبه نظامیان و حمله آنها به کشتی ترکیه ای حامل گندم ارائه کرد.


«ائتلاف» با ارائه مستنداتی از بمب‌گذاری قایق‌ها و آزمایش آنها برای تهدید ناوبری بین‌المللی اعلام کرد که شبه نظامیان از سامانه موشکی نور ایران برای هدف قرار دادن کشتی‌ها استفاده می‌کنند.

ائتلاف همچنین از منطقه محل آزمایش نظامی برای شبه نظامیان حوثی در نزدیکی بندر صلیف پرده برداشت و گفت که حوثی‌ها در حال آزمایش قایق‌های انفجاری نزدیک بندر هستند.

وی گفت که شبه نظامیان از بندر صلیف بهره‌برداری نظامی می‌کنند و علاوه بر آن از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی در آنجا استفاده می‌کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای